Wielkopolska: w większości powiatów lekarze POZ podpisali umowy z NFZ

W zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce umowy z NFZ mają już wszyscy, lub prawie wszyscy lekarze POZ; w Poznaniu umowy podpisało do tej pory ok. dwóch trzecich lekarzy. Wielkopolski oddział NFZ nie przewiduje jednak po 1 stycznia problemów z dostępem do świadczeń POZ.

Jak poinformowała Magdalena Rozumek-Wenc z biura rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, w 24 na 35 wielkopolskich powiatów umowy podpisało 100 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W 10 kolejnych powiatach aneksowano 90 lub ponad 90 proc. umów.

- Miasto Poznań zabezpieczone jest na chwilę obecną w prawie 66 proc. Ciągle spływają kolejne umowy podpisywane przez lekarzy POZ. Zgodnie z deklaracją lekarzy zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, umowy będą podpisane do końca bieżącego roku – zapewniła Rozumek-Wenc.

Wielkopolski NFZ podpisał aneksy do umów z 82 działającymi w regionie placówkami szpitalnymi.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Maria Karczewska powiedziała, że szpital będzie miał w 2015 r. podobne środki, co w roku poprzednim. - Dla szpitala zmienia się niewiele, jest niewielkie zwiększenie kontraktu w niektórych oddziałach ze względu na to, że mamy nadwykonania – powiedziała.

Szpital jest gotowy do realizacji tzw. pakietu onkologicznego, w myśl którego pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej mają być szybciej diagnozowani.

- Zastosowaliśmy się do zaleceń, wiemy że ma być koordynator, osobne listy oczekujących, pacjent ma być szybciej diagnozowany. Nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądały płatności – czy będzie to płatność niezależna od kontraktu, tak jak w stanie zagrożenia zdrowia i życia – powiedziała Maria Karczewska.

Znacząco nie zmienią się też warunki umowy zawartej ze Szpitalem Wojewódzkim w Poznaniu. - Umowa jest zawarta mniej więcej na poziomie ubiegłorocznym. Środki zawsze mogłyby być większe, ale obecny poziom w żaden sposób nie zaburzy naszego funkcjonowania – powiedział zastępca dyrektora tej placówki Janusz Bonowski.

Rzecznik Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego w Poznaniu Stanisław Rusek powiedział, że szpital podpisał umowę z NFZ na korzystnych dla siebie warunkach.

Zaplanowany przez NFZ budżet na świadczenia w Wielkopolsce w 2015 r. to ponad 5 mld 767 mln zł. To o ok. 144 mln zł więcej niż w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH