Wielkopolska: w 2017 r. ponad 150 mln zł na ochronę zdrowia Wielkopolska: w 2017 r. ponad 150 mln zł na ochronę zdrowia. Fot. Archiwum

W projekcie budżetu województwa wielkopolskiego na 2017 r. zaplanowano więcej pieniędzy na inwestycje niż w poprzednich latach. Projektem w poniedziałek (28 listopada) zajęli się radni wielkopolskiego sejmiku.

Według  założeń projektu, planowane dochody w 2017 roku mają wynieść 1 mld 305 mln zł, a wydatki 1 mld 447 mln zł.

- Budżet roku 2017 będzie bez wątpienia budżetem bardziej inwestycyjnym; wchodzimy już w szereg projektów z wykorzystaniem środków z UE - powiedział w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

- Wracamy do wysokiego poziomu inwestycyjności budżetu - 43 proc. wydatków - podkreśliła w trakcie sesji skarbnik województwa Elżbieta Kuzdro-Lubińska.

Wśród planowanych głównych wydatków samorządu w 2017 r. znalazły się pieniądze na transport i łączność - blisko 712 mln zł, ochronę zdrowia i pomoc społeczną - 226 mln zł, administrację publiczną - 144 mln zł, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego - 117 mln zł, oraz na oświatę - 66 mln zł.

W przyszłym roku w województwie na ochronę zdrowia trafi ponad 150 mln zł, z tego wydatki inwestycyjne pochłoną 130 mln zł.

- Realizujemy duży projekt, wart łącznie 94 mln zł, który dotyczy wyposażenia środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Na przyszły rok na ten cel planowane są 62 mln zł - powiedziała skarbnik województwa.

Przewodniczący sejmikowego klubu PiS Dariusz Szymczak przyznał, że docenia planowany wzrost nakładów na inwestycje, ale projekt budżetu, w obecnej formie, nie może liczyć na poparcie radnych tego klubu.

- Mamy do niego wiele zastrzeżeń, m.in. dotyczących wynagrodzeń pracowników związanych z urzędem marszałkowskim. Będziemy toczyć wojnę o kolejne pieniądze przeznaczane na Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów. To jest dziś prywatna spółka i nie wiem, dlaczego mamy na nią przekazywać w formie dotacji kolejne pół miliona złotych. Cieszymy się za to, że duża kwota przewidziana jest na drogi, popieramy też pieniądze kierowane na inwestycje w szpitalach - powiedział.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH