Wielkopolska: sejmik o niedofinansowaniu lecznictwa onkologicznego

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego domagają się zmian w systemie finansowania świadczeń onkologicznych i przekazania dodatkowych środków dla wielkopolskich szpitali onkologicznych. W poniedziałek podjęli uchwałę w tej sprawie.

Radni w swym stanowisku wyrazili duże zaniepokojenie stanem finansowania leczenia onkologicznego w województwie wielkopolskim.

Większość wielkopolskich szpitali, świadczących usługi onkologiczne, przekroczyło kontrakty zawarte na ten cel z Narodowym Funduszem Zdrowia.

"Jako radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie akceptujemy takiej sytuacji i apelujemy o jak najszybsze zmiany w systemie finansowania świadczeń onkologicznych oraz przekazanie przez NFZ dodatkowych środków dla województwa wielkopolskiego, zgodnych z jakościowym i ilościowym poziomem świadczonych usług" - głosi przyjęta w poniedziałek uchwała.

Według radnych od początku 2010 r. zakłady opieki zdrowotnej na terenie wielkopolskiego oddziału NFZ wykonały świadczenia medyczne ponad zakontraktowany limit z zakresu onkologii na poziomie ponad 112 mln zł.

Zdaniem radnego Zbigniewa Czerwińskiego, inicjatora przyjęcia uchwały, oznacza to, że dotychczas zakłady te musiały sfinansować świadczenia z własnych środków.

- Gdyby tego nie robiły, co powinny uczynić, by prowadzić racjonalną gospodarkę finansową, musiałyby wydłużyć czas oczekiwanie na zabiegi planowe o mniej więcej dwa miesiące. W przypadku chorób nowotworowych może oznaczać to pogorszenie stanu zdrowia pacjentów i znacznie droższe leczenie oraz rokujące mniejsze szanse na skuteczną terapię - powiedział Czerwiński.

Zła sytuacja wielkopolskich szpitali onkologicznych to - w opinii radnych - także wynik niesprawiedliwego podziału rezerwy NFZ.

"Po raz drugi z rzędu województwo wielkopolskie zostało pokrzywdzone, otrzymując ok. 5 proc. środków, mimo znacznie wyższego udziału naszego województwa w wykonywaniu wysokospecjalistycznych procedur, w tym także onkologicznych" - napisano w stanowisku radnych.

Stanowisko sejmiku trafi do prezesa NFZ i ministra zdrowia.

Na początku października media donosiły o ograniczeniach w przyjmowaniu nowych pacjentów w jednym z wielkopolskich szpitali i przekroczeniu limitów kontraktów w wielu innych.

Narodowy Fundusz Zdrowia w całym regionie przekazał na onkologię 240 mln zł, to o ponad 20 mln zł więcej niż w minionym roku. W Wielkopolsce funkcjonuje 12 szpitali prowadzących leczenie onkologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH