Dwie trzecie z puli 78 milionów złotych unijnych pieniędzy na inwestycje medyczne w Wielkopolsce zgarnęły szpitale z Wrześni i Gniezna. Pieniądze między szpitale dzielił zarząd województwa, a tamtejsza prasa zastanawia się, dlaczego największe dofinansowania dostały miasta, z których pochodzą członkowie zarządu.

Poznańska Gazeta Wyborcza donosi, że z tego okręgu pochodzą marszałek Marek Woźniak, wicemarszałek Wojciech Jankowiak i Krystyna Poślednia. Szpital Powiatowy z Wrześni otrzyma 35,5 mln zł, a Szpital Powiatowy z Gniezna 16,4 mln zł. Przepadły natomiast wnioski m.in. o dofinansowanie budowy szpitala zakaźnego w Poznaniu czy rozbudowę bloku operacyjnego w poznańskim Szpitalu Wojewódzkim „Lutycka”. Te projekty otrzymały mniej punktów od ekspertów i dlatego znalazły się pod kreską na liście rankingowej, mimo że są to placówki służące pacjentom z całego regionu.

Sprawa oburzyła radnych opozycji. Wiceprzewodniczący sejmiku Zbigniew Czerwiński z PiS uważa, że pieniądze zostały rozdzielone niezgodnie z obowiązującą województwie strategią ochrony zdrowia. Argumentuje, że przewidywana jest konieczność zmniejszenia w szpitalach liczby tzw. łóżek ostrych na rzecz takich, które służą pacjentom przewlekle i psychicznie chorym oraz rehabilitacji.

Krystyna Poślednia odpowiedzialna w zarządzie województwa za służbę zdrowia nie rozumie zarzutów. Przekonuje, że wynik konkursu nie jest sprzeczny ze strategią, bo ani Września, ani Gniezno nie będą powiększać swoich oddziałów szpitalnych, a jedynie dostosowywać je do standardów, które zaczną obowiązywać w 2012 r. Jest przekonana, że przy tej okazji poprawi się komfort, ale liczba łóżek nie wzrośnie.

Radosław Krawczykowski, dyrektor departamentu wdrażania programu regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim przyznaje, że ponadlokalny charakter inwestycji nie ma decydującego wpływu na pozycję w rankingu. Można za to dostać najwyżej kilka dodatkowych punktów.

Poślednia zapewnia, że wybór tych szpitali nie ma nic wspólnego z okręgami, z jakich zostali wybrani członkowie zarządu. Zauważa, że Września przedstawiła odważny projekt i ten projekt został przez ekspertów bardzo dobrze oceniony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH