Wielkopolska: NFZ opłaci ponad 40 proc. nadwykonań

Dodatkowe 210 mln złotych dostaną w tym roku Wielkopolanie na leczenie. Na świadczenia nadlimitowe za rok 2009 zarezerwowano 90 mln zł, ale wartość nadwykonań to 223 mln zł.

Kwota ta wynika ze zmiany planu finansowego NFZ zatwierdzonego 6 lipca br. przez ministrów zdrowia i finansów. Pieniądze te pozwolą m.in. na sfinansowanie usług medycznych zrealizowanych ponad wartość kontraktu w ubiegłym roku, w tym w pierwszym rzędzie świadczeń ratujących życie oraz świadczeń nielimitowanych. Na ten cel Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zarezerwował prawie 90 mln złotych.

– Do świadczeń nielimitowanych zalicza się porody, opiekę nad noworodkiem oraz świadczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej – przypomina Zbigniewa Nowodworska, dyrektor WOW NFZ. – W całości planujemy również opłacić nadwykonania z zakresu hemodializoterapii oraz przekroczone kontrakty w programach terapeutycznych.

Wartość nadwykonań wykazanych przez wielkopolskie placówki zdrowotne za rok 2009 (we wszystkich rodzajach świadczeń – tj. szpitalach, poradniach, rehabilitacji, itp.) wynosi około 223 miliony złotych.

Z 210 mln zł przyznanych WOW NFZ, ponad połowa pieniędzy zostanie przeznaczona na refundację cen leków, 8 mln zł na leczenie pacjentów z chorobami ultrarzadkimi oraz dzieci z hemofilią, ponad 5,5 mln zł na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i 5 mln zł na rehabilitację leczniczą.Dodatkowe pieniądze zostaną również przekazane na podstawową opiekę zdrowotną, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, opiekę paliatywną i hospicyjną, programy profilaktyczne oraz zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i świadczenia kontraktowane odrębnie.Jak informuje NFZ, budżet całego Funduszu po zmianach wzrośnie o 2 355 mln zł. Z dodatkowych środków Fundusz przeznaczy prawie 899 mln zł na refundację leków, na leczenie szpitalne 837 mln zł, w tym 144 mln zł na lekowe programy terapeutyczne, m.in. na leczenie starczego zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) oraz dzieci z hemofilią. Prawie 69 mln zł więcej zostanie przekazane na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, 48 mln zł na podstawową opiekę zdrowotną a 50 mln na rehabilitację leczniczą. Na nadwykonania z lat ubiegłych Fundusz zarezerwował łącznie 339 mln zł.Zmiany te oznaczają zwiększenie nakładów na świadczenia opieki zdrowotnej o 4,36 proc. Łączne koszty planowanych świadczeń zdrowotnych w 2010 roku wzrosły do bez mała 57 mld zł. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH