Wielkich inwestorów interesują duże projekty w ochronie zdrowia

Specjaliści są zdania, że małe samorządy, które chcą skorzystać z partnerstwa publiczno-prywatnego powinny grupować projekty inwestycyjne z różnych dziedzin w jeden wspólny projekt, dzięki czemu wzrośnie jego wartość i co za tym idzie - atrakcyjność dla prywatnych inwestorów.

Wiadomo bowiem, że tylko kosztowne przedsięwzięcia budzą zainteresowanie potentatów. W przypadku projektów kilkumilionowych korzyści mogą być bowiem mniejsze niż koszty. Co może w tej sytuacji zrobić samorząd, który musi zainwestować w szpital? Jeśli lecznica miałby przejść modernizację, to warto zastanowić się np. nad włączeniem do projektu także sprawy modernizacji dróg dojazdowych.

Taki sposób myślenia o partnerstwie publiczno-prywatnym proponuje założona w 2007 r. Fundacja Centrum PPP. Skupia 41 podmiotów: banki, kancelarie prawne, firmy doradcze, przedsiębiorstwa, regionalne agencje rozwoju, fundacje, związki, izby i stowarzyszenia gospodarcze. Są one zainteresowane przełamaniem marazmu, jaki panuje w Polsce w zakresie inwestycji publiczno-prywatnych.

Sukces w znalezieniu partnera skłonnego wziąć na siebie większość ryzyka jest zawsze kwestią indywidualną.

- Firmy wezmą na siebie ryzyko za odpowiednie wynagrodzenie - zaznaczyła Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP w "Rzeczpospolitej".

Dziennik informuje, że w Wielkiej Brytanii inwestorzy liczą na ok. 8-procentową stopę zwrotu, w Polsce - 20-25-procentową.

Nie bez związku z tymi dużymi oczekiwaniami są stosunkowo krótkie terminy obowiązywania kontraktów NFZ dla świadczeniodawców. Powodują one, że prywatny inwestor chce jak najszybciej odzyskać poniesione nakłady i winduje ceny usług.

Ochrona zdrowia nie należy do sektorów, w których zanotowano dużą liczbę projektów w zakresie PPP. To dopiero początki. Szlaki przeciera m.in. Starostwo Powiatowe w Żywcu, które chce wybudować i wyposażyć za 200 mln zł nowy Szpital Powiatowy w Żywcu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Także dyrekcja warszawskiego Szpitala Bielańskiego planuje budowę pawilonu z lądowiskiem dla helikopterów. Wartość inwestycji szacowana jest na około 200 mln zł. Byłaby to pierwsza inwestycja medyczna w Warszawie realizowaną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według danych Fundacji Centrum PPP, wśród 7 sektorów gospodarki zainteresowanych partnerstwem publiczno-prywatnym dominują projekty z zakresu infrastruktury sportowo-rekreacyjnej (49 proc.), ochrona zdrowia jest na 5 miejscu (7 proc.).

Z raportu tej fundacji pt. ”Przedsięwzięcia PPP w Polsce - stan na sierpień 2010” wynika ponadto, że w Polsce przygotowywanych jest ponad 220 przedsięwzięć w różnych sektorach, do których realizacji rozważana jest formuła PPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH