Każdy spośród 150 tys. praktykujących lekarzy zarówno sektora publicznego jak i prywatnego będzie musiał przejść doroczną weryfikację, której celem jest wskazywanie medyków osiągających słabe wyniki w pracy. Przegląd będzie prowadzany przez inspektorów Rady Lekarskiej (organu samorządu lekarskiego).

Plan przewiduje ocenę pracy lekarzy, m.in. na podstawie opinii pacjentów, kolegów z pracy, analizę recept, ewentualne uzależnienia alkoholowe itp. oraz wyników testu mającego sprawdzić, czy lekarz jest na bieżąco z postępami naukowymi w swojej specjalizacji.

Lekarzom, których praca oceniona zostanie negatywnie, inspektorzy polecą podniesienie standardów, jeśli nie chcą ryzykować skreślenia z listy. Dostęp do zawodu będzie wymagał uzyskania licencji odnawianej co pięć lat.

Pilotażowy projekt ma zostać wprowadzony w ciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie w Wielkiej Brytanii nie ma jednolitego systemu oceny kompetencji lekarzy oraz wyników ich pracy.

Rządowe zalecenia nakładają wprawdzie na kierownictwa ośrodków zdrowia wymóg przeprowadzania regularnych przeglądów dla oceny rozwoju profesjonalnych umiejętności lekarzy, ale podstawą oceny jest rozmowa z zainteresowanym, a nie inspekcja połączona z testem.

Dwa najważniejsze zastrzeżenia wysunięte przeciwko tej inicjatywie to: zbiurokratyzowanie zawodu lekarza oraz zachęcanie lekarzy do asekuranctwa, uprawiania medycyny o niskim stopniu ryzyka, dobrze ocenianej na przeglądach, ale zniechęcającej do innowacji.

Rada Lekarska (General Medical Council) zaleciła regularną kontrolę kompetencji lekarzy domowych do wykonywania zawodu przed 10 laty po serii skandali ujawniających brak fachowego przygotowania. Brak nadzoru wyszedł na jaw w przypadku dr. Harolda Shipmana, który uśmiercił 250 pacjentów zanim został zdemaskowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH