Jeszcze w tym roku NFZ zamierza wprowadzić zmiany w systemie finansowania i rozliczania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Polegają one na finansowaniu leczenia pacjentów przewlekle chorych - chodzi głównie o cukrzyków oraz cierpiących na schorzenia sercowo-naczyniowe - z dodatkowej puli środków.

Świadczenia wykonywane przez lekarzy rodzinnych są opłacane na podstawie tzw. stawki kapitacyjnej, czyli kwoty, jaką Fundusz płaci za leczenie każdego pacjenta przypisanego do konkretnego świadczeniodawcy. Pieniądze te mają zapewnić gotowość do świadczenia usług medycznych, np. opłacenie personelu, leczenie stanów nagłych.

- Nie jest to jednak czynnik motywujący lekarza POZ do zwiększenia intensywności opieki nad pacjentami przewlekle chorymi - uważa Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ.

- Podstawowa opieka zdrowotna jest finansowana poprzez stawkę kapitacyjną oraz współczynnik, wyższy w przypadku dzieci i osób starszych - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Edyta Grabowska, rzecznik Funduszu. - Na podstawie sprawodawczości POZ płatnik będzie obecnie „wyłuskiwał” pacjentów przewlekle chorych, leczonych przez danego świadczeniodawcę systematycznie. Grupa ta będzie następnie rozliczana poprzez pomnożenie stawki kapitacyjnej przez współczynnik 3, czyli bardzo wysoki. POZ niewątpliwie na tym zyska.

Edyta Grabowska podkreśla, że rozwiązanie to było planowane już od dłuższego czasu. Czego spodziewa się po nim płatnik?

- Chodzi przede wszystkim o leczenie pacjentów jak najbliżej miejsca ich zamieszkania - mówi rzeczniczka Funduszu. - To POZ ma decydować, kiedy potrzebny jest specjalista. Chcemy doprowadzić do zdrowej sytuacji, w której każdy element systemu ochrony zdrowia zajmuje się tym, co powinien. Na razie pacjenci czekają godzinami w przychodniach przyszpitalnych lub innych specjalistycznych, podczas gdy nie zawsze jest to potrzebne.

Płatnik nie jest na razie w stanie określić, ile będą kosztowały zmiany w finansowaniu POZ.

- Choć zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej nad cukrzykami weszły od stycznia br., do tej pory, nadal trudno o konkretne dane finansowe - ocenia Edyta Grabowska. - Nasi eksperci podkreślają, że dopiero po zakończeniu roku można będzie pokusić się o przybliżoną statystykę. To samo dotyczy wzrostu finansowania leczenia w POZ przewlekle chorych. Rozwiązanie zadziała na dobre nie wcześniej niż za pół roku, a znacznie dłużej potrwa podejście do pierwszej oceny, ile środków naprawdę potrzebujemy na ten cel.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH