Ministerstwo Zdrowia zamierza wpisać nowe procedury na listę świadczeń finansowanych z budżetu. Projekt rozporządzania, które ma zaktualizować wykaz świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa, został przekazany do konsultacji.
Świadczenia wysokospecjalistyczne, czyli procedury kosztowne, z użyciem nowoczesnego sprzętu i z zastosowaniem nowoczesnych metod, finansowane są przez Ministerstwo Zdrowia.
Jak napisano w uzasadnieniu nowelizacji, kilka procedur utraciło charakter świadczeń wysokospecjalistycznych, dlatego zostaną one przekazane do realizacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast kilka nowych dotychczas nie stosowanych metod leczenia, pozytywnie zaopiniowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, należy wpisać na listę świadczeń finansowanych z budżetu.
Chodzi m.in. o przeszczepienie komórek wysp trzustkowych, przeszczepienie komórek przytarczyc oraz przezskórne lub z innego dostępu wszczepianie zastawek serca. Uznano też za celowe wyodrębnienie z kardiochirurgii i kardiologii inwazyjnej dwóch nowych metod leczenia będących na granicy pomiędzy tymi dziedzinami. Ułatwi to świadczeniodawcom kontraktowanie i rozliczanie umów oraz nie zaburzy dotychczasowego sposobu organizacji wykonywania świadczeń.
Na liście wszystkich świadczeń specjalistycznych, które po zmianach finansować będzie Ministerstwo Zdrowia znalazły się:
• przeszczepienie autologicznego szpiku,
• przeszczepienie allogenicznego szpiku od rodzeństwa identycznego w HLA,
• przeszczepienie allogenicznego szpiku od dawcy alternatywnego,
• przeszczepienie wątroby, nerki, przeszczepienie nerki i trzustki, serca, płuca, serca i płuca, trzustki, komórek wysp trzustkowych, komórek przytarczyc,
• videotorakoskopowa ablacja w ciężkim, niepoddającym się leczeniu farmakologicznemu i elektrozjologicznemu, migotaniu przedsionków,
• operacje wad wrodzonych serca i wielkich naczyń u dzieci do ukończenia 1. roku życia, z wyłączeniem operacji izolowanych przewodów tętniczych,
• operacja wad serca i aorty piersiowej w krążeniu pozaustrojowym, przezskórne lub z innego dostępu wszczepianie zastawek serca, kardiologiczne zabiegi interwencyjne u dzieci do lat 18, w tym przezskórne zamykanie przecieków z użyciem zestawów zamykających oraz mechaniczne, pozaustrojowe wspomaganie serca pulsacyjnymi sztucznymi komorami.
Jak informuje resort zdrowia, przez NFZ realizowane będą takie świadczenia jak przeszczepienie rogówki (koszt jednostkowy tego świadczenia nie jest wysoki), immunoablacja w leczeniu aplazji szpiku (udzielenie tego świadczenia nie wymaga wysokiego poziomu zaawansowania technicznego świadczeniodawcy), diagnostyczne cewnikowania serca, biopsja mięśnia sercowego u dzieci do ukończenia 18. roku życia (koszt jednostkowy tego świadczenia nie jest wysoki).
W całości do NFZ przekazana zostanie również radioterapia, choć niektóre jej rodzaje spełniają obowiązujące obecnie w Polsce kryteria procedur wysokospecjalistycznych. Resort zdrowia argumentuje jednak, że dla poszczególnych rodzajów świadczeń powinien być jeden płatnik i przekazanie tych procedur do NFZ ułatwi ich kontraktowanie.

- 21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- 20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- 20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- 19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 17:55 AOTMiT o posiedzeniu Rady Przejrzystości 23 kwietnia
- 17:00 Łódź: uniwersytet medyczny będzie miał 20 nowych laboratoriów za 63 mln zł
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych