Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Ewa Małecka-Tendera podpisała dokumenty o przeniesieniu do Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach klinik alergologicznej i endokrynologicznej ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu... w minionym tygodniu!

Odbyło się to „po cichu” bez opublikowania zarządzenia na stronie internetowej ŚUM. Nie powiadomiono o tym także uczestników wciąż wówczas toczących się negocjacji w sprawie przyszłości szpitala.

Negocjacje, w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, z udziałem mediatora toczyły się z inicjatywy wojewody po tym, jak pracownicy z SK nr 5 powołali Komitet Obrony Szpitala, i rozbili pod nim białe miasteczko, protestując przeciwko planom władz ŚUM. Ich zdaniem przeniesienie do szpitala nowych klinik ograniczy dostęp do leczenia pacjentom okulistycznym.

Kiedy wydawało się, że spór znajdzie polubowne rozwiązanie, nowy dyrektor SK nr 5 Andrzej Drybański (będący jednocześnie dyrektorem SK nr 1 w Zabrzu), podjął decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy dr. Marka Czekaja, który stał na czele akcji protestacyjnej.

W środę (22 lipca) na spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego, Anna Majchrzak, mediator dobrej woli z listy Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, poinformowała związkowców i wojewodę, że decyzja w sprawie kliniki okulistycznej została podjęta i jest ostateczna.

Ostatecznie strony - związkowa i szpitalna - podpisały w środę (22 lipca) porozumienie w którym pracownicy zobowiązali się między innymi do rozwiązania Komitetu Obrony Szpitala. W zamian uzyskali gwarancję, że nie zmniejszy się liczba pacjentów okulistycznych, nie będzie zwolnień i obcinania pensji oraz że będą mieli dostęp do informacji o sytuacji finansowej szpitala.

– Dyscyplinarne zwolnienie dr. Czekaja pokazuje, że – wbrew deklaracjom – władze Uniwersytetu wcale nie chciały zgody i kompromisu z pracownikami okulistyki. Rozmowy były dla nich grą pozorów. Dały w niej przykład obłudy. Postawiły na swoim, ale to pyrrusowe zwycięstwo, bo traktując w ten sposób pracowników swojego szpitala, poważnie nadwyrężyły prestiż i autorytet uczelni – ocenia wicewojewoda Adam Matusiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH