Wiceminister pracy ws. świadczeń dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi Fot. Archiwum

Resort pracy przedstawił nowy system wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn przyznaje jednak, że opiekunów niepełnosprawnych dzieci nie satysfakcjonuje żadna z proponowanych przez resort kwot.

We wtorek (10 lutego) wiceminister pracy Seredyn zapoznała opiekunów niepełnosprawnych dzieci z propozycjami resortu.

Zgodnie z nimi, wszyscy opiekunowie rezygnujący z pracy mieliby otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne. Jego przyznanie zależne byłoby od kryterium dochodowego (1 tys. zł netto), a wysokość - od wieku niepełnosprawnego. Opiekunowie osób, które nie ukończyły 18 lat (lub 25 lat, gdy się uczą), mieliby świadczenie w wysokości 1200 zł netto w 2015 r. oraz 1300 zł od 2016 r. Gdy podopieczny przekroczy ten wiek, świadczenie byłoby zmniejszane do 800 zł.

Zgodnie z zamysłem resortu, ustawa miałaby wejść w życie w lipcu br. Nowe świadczenia otrzymywałyby nowe osoby w systemie - opiekunowie dzieci, wobec których dopiero co orzeczono niepełnosprawność w stopniu znacznym. Opiekunowie dzieci, które już mają orzeczenie, zachowaliby prawa do obecnego świadczenia (1200 zł w 2015, 1300 zł w 2016; bez kryterium dochodowego i bez zmniejszenia kwoty po 18 roku życia - PAP).

- To są propozycje, to nie jest nawet tekst ustawy. Przedstawiamy opiekunom, co chcemy zmienić, argumentując to kierunkowym działaniem, początkiem systemowych zmian - powiedziała PAP po spotkaniu Seredyn. Przyznała, że pomysły resortu nie spotkały się z aprobatą. Rodzice kwestionowali m.in. inne traktowanie nowych osób w systemie i ustalenie kryterium dochodowego na poziomie 1 tys. zł. Emeryci i renciści uznali, że dla nich wyrównanie świadczeń do poziomu 800 zł nie jest rozwiązaniem atrakcyjnym (teraz otrzymują 720 zł emerytury czy renty). Protestowała głównie grupa, która niegdyś protestowała w gmachu Sejmu.

Seredyn powiedziała, że główny postulat tych rodziców, to więcej pieniędzy dla opiekunów. - Kiedyś mówili, że świadczenie powinno być zróżnicowane - inne dla opiekunów dzieci, inne dla opiekunów dorosłych. Teraz chcą, by świadczenie było takie samo - wskazywała. Dodała, że gdy resort pyta, jak wysokie ma to być świadczenie, to żadna kwota nie jest satysfakcjonująca.

Na pytanie, czy nowe propozycje wiążą się z podniesieniem nakładów na wsparcie dla opiekunów Seredyn wyjaśniła, że aby przeforsować te zmiany od 2016 r. potrzeba dodatkowo 570 ml zł z budżetu państwa. - Nie ma jeszcze tekstu ustawy. Gdy zostanie zamieszczony na stronie resortu rozpocznie się proces konsultacji i wówczas wszystkie środowiska społeczne będą mogły zgłaszać do niego uwagi, będziemy negocjować - dodała.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH