Mimo fiaska reformy zakładającej przekształcenie ZOZ-ów w spółki praw handlowego, rząd nie wycofuje się z decentralizacji NFZ i wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Planuje też podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Komunikuje o tym, w rozmowie z Gazetą Prawną, wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Resort zdrowia zakładał, że decentralizacja NFZ zacznie się w przyszłym roku, a w 2012 roku pojawią się pierwsze prywatne fundusze. Brak obligatoryjnych przekształceń szpitali może spowolnić ten proces. Rząd nie będzie też przedstawiał nowego projektu reform ochrony zdrowia.

– Trzy z sześciu ustaw z pakietu zdrowotnego ostatecznie wejdą w życie. Nie widzę natomiast większego sensu w ponownym przedstawianiu projektów ustaw reformujących system, skoro z góry wiadomo, że nasza koncepcja zmian w systemie ochrony zdrowia nie zyska niezbędnej akceptacji opozycji. Przypomnę, że to, co zostało poddane największej krytyce, czyli obligatoryjność przekształceń SP ZOZ w spółki, było z naszego punktu widzenia podstawowym warunkiem powodzenia reformy. Brak zgody dla tego rozwiązania spowodował, że przygotowaliśmy tzw. plan awaryjny. Mam jednak świadomość, że szpitale w najgorszej sytuacji finansowej nie będą przekształcać się w spółki, nawet jeżeli w zamian zyskają częściowe umorzenie długów. Nie będzie na to stać ich organów założycielskich, najczęściej samorządów - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej, Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Decentralizacja Funduszu rozpocznie się w przyszłym roku, nie wiadomo jednak, jak długo potrwa.

– Uważam, że jest to wciąż realne. Nie chcę jednak już teraz przesądzać, co, w jakim tempie będzie wdrażane. Ale proszę też pamiętać, że ustawa o decentralizacji NFZ miała być naturalną konsekwencją wejścia w życie wszystkich ustaw z pakietu zdrowotnego. Niestety, prezydent trzy najważniejsze zawetował. To natomiast może spowodować, że będziemy zmuszeni do przesunięcia daty rozpoczęcia procedury podziału Funduszu. Mogę jednak zapewnić, że do końca I półrocza tego roku przedstawimy projekt ustawy w tej sprawie. Wraz z projektem ustawy o decentralizacji NFZ będzie przedstawiona również nowa ustawa o systemie dodatkowych ubezpieczeń – tłumaczy GP Szulc.

Płatnik alarmował już wcześniej, że mogą się zmniejszyć jego przychody z powodu kryzysu, dlatego podwyżka składki na ubezpieczenie zdrowotne jest praktycznie przesądzona.

– NFZ nie działa w oderwaniu od tego, co się dzieje w gospodarce. Siłą rzeczy, jeżeli następuje spadek ściągalności składki zdrowotnej, to do Funduszu wpływa mniej pieniędzy. W projekcie o decentralizacji NFZ znajdzie się przepis zakładający wzrost składki. Dzięki temu do systemu lecznictwa trafi dodatkowe 6,1 mld zł - wyjaśnia wiceminister.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH