Wiceminister Neumann: konkursy dla poradni specjalistycznych w dwóch turach, na razie aneksy

Jesienią będą kontynuowane prace nad ustawami wprowadzającymi zmiany związane z decentralizacją NFZ. Fundusz będzie aneksował umowy ze świadczeniodawcami, a konkursy będą przeprowadzane dopiero po przeprowadzeniu reformy - powiedział PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Neumann podkreślił, że reforma NFZ zakłada m.in. większą niezależność oddziałów regionalnych.

Zlikwidowana ma zostać warszawska centrala Funduszu i powołany odrębny urząd, który zajmie się wyceną świadczeń zdrowotnych i oceną ich jakości.

To samorządy mają decydować o kształtowaniu regionalnej polityki zdrowotnej. W kompetencjach oddziałów nie będzie wyceny świadczeń. Podmioty lecznicze będą mogły odwoływać się od decyzji oddziałów do odrębnego urzędu. 

Wiceminister zdrowia powiedział, że projekt założeń do ustawy wprowadzającej zmiany ma zostać przedstawiony jesienią. - Jednocześnie chcemy wprowadzić nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, której projekt już przedstawiliśmy. Jest to ustawa bezpośrednio związana z reformą NFZ - powiedział Sławomir Neumann. 

Dodał, że nowe rozwiązania dotyczą wydzielenia z Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej poradni przyszpitalnych, tak by NFZ mógł rozpisywać konkurs na realizację świadczeń w dwóch turach. 

W pierwszej turze kontrakty otrzymywałyby poradnie działające przy szpitalach. A dopiero w drugiej turze inne lecznice działające na rynku.

Wiceminister Neumann podkreśla, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci będą mogli być leczeni kompleksowo. - Dziś zdarza się, że poradnie przyszpitalnie przegrywają z poradniami oddalonymi od szpitali, co stwarza pacjentom niedogodności w leczeniu - powiedział. 

NFZ ma otrzymać możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami bez przeprowadzania konkursów. Neumann wyjaśnia, że jest to związane z przygotowywaną reformą NFZ. MZ zależy, by nie przeprowadzać konkursów przed wejściem w życie dużych zmian systemowych. 

Zostanie skrócona droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów. Dziś najpierw trzeba odwołać się do dyrektora oddziału NFZ, następnie do prezesa, a dopiero potem do sądu administracyjnego. Nowe przepisy zakładają, iż od decyzji dyrektora oddziału NFZ będzie przysługiwał wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH