Wiceminister Gryza o sieci szpitali: pacjenci nie mają się czego obawiać Według przeprowadzonej symulacji do sieci szpitali w woj. śląskim wejdzie 69 świadczeniodawców, a 72 nie. Fot. Shutterstock

Pacjenci nie mają się czego obawiać w związku z reformą służby zdrowia dotyczącą sieci szpitali, system będzie działał normalnie, a dzięki korekcie będzie bardziej efektywny - zapewnił w poniedziałek (6 marca) w Katowicach wiceminister zdrowia Piotr Gryza po spotkaniu z dyrektorami szpitali z regionu.

Dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz poinformował, że według przeprowadzonej symulacji do sieci szpitali w woj. śląskim wejdzie 69 świadczeniodawców, a 72 nie, z czego 22 podmioty świadczą usługi w ramach hospitalizacji, pozostałe zaś wykonują zabiegi planowe i świadczą usługi w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia.

- Skierowania obowiązują, system przyjmowania pacjentów działa, w takim sensie nie ma żadnego zagrożenia. Ta zmiana jest korektą systemu, ma zwiększyć efektywność tego systemu, zwiększyć dostęp do świadczeń, ale pacjenci mogą się nie niepokoić, system będzie działał normalnie - podkreślał Piotr Gryza podczas konferencji prasowej w Katowicach po spotkaniu z dyrektorami szpitali z woj. śląskiego.

Jak zapewnił wiceminister zdrowia, projekt gwarantuje bezpieczeństwo funkcjonowania istotnym podmiotom na rynku, w tym również podmiotom prywatnym, natomiast te, które się w PSZ nie znajdą, mogą startować w konkursach ogłoszonych przez dyrektorów wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Każdy przed konkursem ofert się boi, to jest oczywiste, ale wprowadzamy system, który przez pewną regulację i interwencję określa, że są szczególnie ważne podmioty, które podlegają troszkę innej regulacji, zapewniającej większą stabilność. Jeśli w tym zakresie będzie stabilność, to w zakresie, który nie wchodzi do systemu zabezpieczenia, wolny rynek może funkcjonować - powiedział Piotr Gryza.

Poinformował, że obecne umowy ze świadczeniodawcami, które obowiązują do 30 czerwca, będą aneksowane do 1 października - kiedy obecny projekt o sieci szpitali ma wejść w życie.

Dodał, że "ze względu na proces logistyczny przeprowadzenia tej ustawy i ze względu na bezpieczeństwo i pokój społeczny", projekt ustawy przewiduje aneksowanie umów w zakresie lecznictwa ambulatoryjnego, (które nie wchodzi do systemu zabezpieczenia - PAP), do końca czerwca przyszłego roku. Konkursy na lecznictwo ambulatoryjne będą organizowane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Pytany przez dziennikarzy o budzącą emocje kwestię łączenia szpitali przez ich organy założycielskie, aby podległa im służba zdrowia w jak największym zakresie znalazła się w sieci, wiceminister podkreślił, że decyzje w tej sprawie należą właśnie do organów założycielskich. Jego zdaniem, takie łączenie w wielu przypadkach - choć nie zawsze - jest zasadne.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH