Węgorzewo: szpital się zadłuża, zwolnienia są nieuniknione

Narodowy Fundusz Zdrowia zmniejszył Mazurskiemu Centrum Zdrowia w Węgorzewie zaplanowane na ten rok finansowanie. Z tego powodu na koniec czerwca placówka miała 200 tys. zł długu. NFZ wyjaśnia, że nie doszło do zmniejszenia finansowania.

Zdaniem dyrekcji i władz powiatu, ratunkiem dla lecznicy jest zwolnienie części personelu. Związkowcy uważają inaczej.

Właścicielem węgorzewskiego szpitala jest powiat. Zmniejszenie kontraktu placówce dotyczy oddziału detoksykacyjnego - informuje serwis wspolczesna.pl.

Jak wyjaśnia dyrekcja szpitala, jego sytuacja z powodu zmniejszenia kontraktu ciągle się pogarsza i chociaż strata wydaje się niewielka, jednak jeśli ciągle będzie rosła, to dla szpitala i powiatu może okazać się dużym obciążeniem.

Zdaniem urzędników, aby zachować płynność finansową i gwarancję zatrudnienia dla zdecydowanej większości pracowników szpitala, należy zlikwidować siedem etatów, zwolnienia mają objąć m.in. pielęgniarki.

Pracownicy szpitala uważają jednak, że problem można rozwiązać obniżając płace kadrze zarządzającej placówką czy lekarzom. W ten sposób udałoby się utrzymać zatrudnienie na obecnym poziomie. To zdaniem związków bardzo ważne w obliczu wysokiego bezrobocia w regionie. 

W mailu wysłanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl, Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ,  zdecydowanie zaprzecza, jakoby Fundusz zmniejszył zaplanowane na ten rok finansowanie w oddziale detoksykacyjnym.

- Mazurskie Centrum Zdrowia w Węgorzewie brało udział w konkursie świadczeń na 2012 rok i przegrało  w zakresie oddziału detoksykacyjnego z konkurencyjną placówką - Szpitalem Psychiatrycznym w Węgorzewie - informuje nas rzecznik WM OW NFZ.

Dodaje, iż konkurs przeprowadzony był w oparciu o obowiązujące przepisy prawne i WM OW NFZ wybrał ofertę najkorzystniejszą pod względem spełnianych wymagań.

- W  konkursie oceniania się m.in. jakość, kompleksowość, dostępność i cenę oraz analizuje kwalifikacje personelu, jego umiejętności i doświadczenie, a także wyposażenie w sprzęt i aparaturę, posiadane certyfikaty i inne wymagania formalne - wylicza rzecznik prasowy oddziału.

Więcej: http://www.wspolczesna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH