Watch Health Care: półtora roku w kolejce po ruchomy aparat ortodontyczny

Z przeprowadzonych przez Fundację Watch Health Care badań wynika, że 8-letnie dziecko na wizytę u ortodonty czeka średnio rok, natomiast na podjęcie leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym rok i pięć miesięcy.

Wydłużający się czas na wizytę u specjalisty nie tylko zmniejsza szansę dziecka na wyleczenie, ale często odbiera możliwość podjęcia leczenia aparatem ortodontycznym. Płatnik refunduje takie leczenie wyłącznie do 12 roku życia.

Szczególnie niepokojący jest fakt nieustannego wydłużania się czasu oczekiwania na to świadczenie. W ubiegłym roku pacjent umawiany był na termin ok. 3,5 miesięczny, natomiast w poprzednio badanym okresie (tj. X/XI 2013) czas oczekiwania wynosił prawie 9 miesięcy. Oczywiście istnieją takie miejsca na mapie Polski jak Krasnystaw czy Sieradz, w których ten czas jest nieporównywalnie krótszy i wynosi tydzień, nie mniej jednak należy pamiętać, że po drugiej stronie osi czasu oczekiwania znajdują się placówki w takich miejscach jak Kielce czy Warszawa, w których terminy są obecnie ustalane odpowiednio na 3,5 i 4 lata do przodu.

Tak długi czas oczekiwania na to podstawowe świadczenie powoduje, że stan uzębienia dziecka z dużym prawdopodobieństwem ulegnie pogorszeniu. Alternatywą dla pozostawienia dziecka przez tak długi czas bez opieki lekarza ortodonty jest podjęcie leczenia w prywatnej placówce. Jednorazowa wizyta u specjalisty to wydatek ok. 50-70 zł. Co istotne, wizyty te powinny odbywać się cyklicznie, zatem rodzice często zmuszeni są uwzględnić koszty związane z powtarzalnością wizyt u lekarza w comiesięcznym budżecie.

Kolejnym etapem w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym, jednak i tu rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, średnio na rozpoczęcie leczenia czeka się bowiem niemal rok i pięć miesięcy.

Jest to wynik pół roku dłuższy niż w ubiegłym roku, jednak w porównaniu z jesienią ubiegłego roku Fundacja odnotowała znaczną, ok. roczną poprawę w dostępności. W obrębie tego świadczenia również można dostrzec duże zróżnicowanie w czasie oczekiwania w zależności od miejsca zamieszkania pacjenta. Najkrócej, bo tylko miesiąc czeka się w Opolu i Lublinie, najdłużej - 3,5 roku - w Starachowicach. 

Biorąc pod uwagę czas oczekiwania na wizytę u ortodonty oraz uwzględniając czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia aparatem założyć można, że w najbardziej czarnym scenariuszu dziecko musiałoby zostać umówione do stomatologa w momencie, gdy ma 4,5 roku, a więc w czasie, kiedy nie posiada jeszcze zębów stałych.

Powyższe dane powodują, że często rodzice zmuszeni są do opłacenia tego teoretycznie "gwarantowanego” świadczenia z własnej kieszeni. Na prywatnym rynku usług zdrowotnych koszt leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym wynosi ok. 500-600 zł. 

Pełen raport, wraz z graficznym przedstawieniem wyników dostępny będzie na stronie Fundacji (www.korektorzdrowia.pl) 14-go kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH