Warszawskie szpitale-spółki chcą komercyjnie przyjmować "po godzinach"

Dwa duże warszawskie szpitale - miejski i wojewódzki, które od stycznia działają w formie spółek prawa handlowego, planują rozszerzać zakres usług komercyjnych. Ma skorzystać pacjent. Warszawscy prywatni świadczeniodawcy nie obawiają się konkurencji tych szpitali. Liczą wręcz na współpracę z lecznicami - taką, która przyniosłaby profity obu stronom.

Na świadczenie usług komercyjnych zdecydowały się NZOZ Szpital Solec oraz Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie. Oba są w trakcie przygotowań do wykonywania takich usług, jednak już zbierają pierwsze doświadczenia na tym polu.

Najpierw diagnostyka
– Do tej pory oferta dotyczyła naszego laboratorium, gdzie już od początku roku można wykonywać badania odpłatnie. Spotkała się ona z wyraźnym zainteresowaniem pacjentów – mówi nam Piotr Gołaszewski ze Szpitala Bródnowskiego.

Jak dodaje nasz rozmówca, najwięcej zapytań dotyczy płatnych konsultacji specjalistycznych.

– To właśnie one mają stanowić największy procent oferty komercyjnej – zapowiada Piotr Gołaszewski. Jak informuje, pierwsze konsultacje udzielane na zasadach komercyjnych ruszają w Szpitalu Bródnowskim na dniach.

Według niego w perspektywie kolejnych miesięcy zakres odpłatnych usług w szpitalu będzie poszerzany. Celem placówki jest to, żeby możliwie wysoki procent świadczeń finansowanych aktualnie przez płatnika, znalazł swoje odbicie w ofercie komercyjnej.

Jak dowiadujemy się od Teresy Romanowskiej, prezesa Szpitala Solec, także tutaj  w ramach usług komercyjnych można skorzystać teraz głównie z badań diagnostycznych i to one, póki co, cieszą się największym wzięciem. Szpital Solec opracował już także cenniki innych usług, między innymi w zakresie medycyny pracy, czy konsultacji w przyszpitalnej przychodni.

– Jeżeli chodzi o specjalistyczne konsultacje lekarskie, to pacjenci są przyzwyczajeni, że mogą je uzyskać w ramach finansowania z NFZ – mówi nam Teresa Romanowska. – Biorąc pod uwagę, że kolejki do konsultacji w naszym szpitalu nie są bardzo długie, pacjenci wolą skorzystać z nich w ramach powszechnego ubezpieczenia – dodaje.

Zarobią poza kontraktem
Jak przekazuje Piotr Gołaszewski, w tym roku Szpital Bródnowski stawia na „rozruch” placówki po przekształceniu w spółkę. Jego zdaniem kwoty uzyskiwane z dzialalności komercyjnej wobec kontraktu z NFZ będą na razie minimalne.

– Jednak przed nami wyzwanie zainteresowania pacjentów nową ofertą szpitala. Liczymy na zwiększenie poziomu obrotów – dodaje.

Podkreśla, że komercjalizacja szpitala przede wszystkim uwolniła lecznicę od długów, zwiększyła autonomię decyzji i pozwoliła lepiej sterować środkami finansowymi.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH