Warszawska Okręgowa Rada Lekarska zaapelowała w piątek ( 25 maja) do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by nakłonił NFZ do zmiany treści umów upoważniających medyków do wypisywania recept na leki refundowane.

Jak powiedział po posiedzeniu ORL jej przewodniczący Mieczysław Szatanek, bez zmiany zapisów dotyczących karania lekarzy, medycy nie będą podpisywali tych umów. W posiedzeniu Rady uczestniczyła wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz.

- NFZ zarządzeniem prezesa chce przywrócić zapisy o karach dla lekarzy z ustawy refundacyjnej, które decyzją parlamentu zostały z niej usunięte. Środowisko lekarskie wyraża stanowczy sprzeciw wobec takiego postępowania, zwłaszcza że obowiązujące przepisy pozwalają na wyciągnięcie konsekwencji prawnych i finansowych wobec lekarzy, którzy łamią prawo - podkreślił Szatanek.

- Przywrócenie zaś zarządzeniem prezesa warunków w umowie, które zostały wykreślone przez ustawodawcę, naraża uczciwych lekarzy na arbitralnie wymierzane i nieproporcjonalnie wysokie kary za drobne uchybienia lub wręcz brak błędów przy ordynacji lekarskiej, co pokazała dotychczasowa praktyka kontrolerów NFZ - dodał przewodniczący warszawskiej ORL.

Zaznaczył też, że Rada jest gotowa do dialogu z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w sprawie umów.

Naczelna Rada Lekarska wezwała lekarzy, by nie podpisywali nowych umów w sprawie recept refundowanych na warunkach, które przedstawił prezes NFZ Jacek Paszkiewicz (obecne wygasają 30 czerwca). Medycy domagają się odwołania Paszkiewicza. Podkreślają, że samowolnie wprowadził on do umów zapisy dotyczące karania lekarzy, pomimo że zostały one usunięte z ustawy refundacyjnej.

Premier Donald Tusk poinformował w piątek (25 maja), że będzie respektował wniosek Arłukowicza o odwołanie Paszkiewicza. W poniedziałek (28 maja) w tej sprawie opinię ma wydać Rada NFZ.

Arłukowicz oświadczył, że wniosek o odwołanie Paszkiewicza to początek zmian w Funduszu, które będą dotyczyć m.in. systemu finansowania. Dodał, że chce, aby płacono za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia. - Ta moja propozycja jest początkiem dalszych proponowanych zmian w systemie, początkiem zmian w NFZ, w systemie finansowania - powiedział w Sejmie dziennikarzom minister zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH