Warszawa: zastrzeżenia do przetargu na krwiobus

Urzędu Zamówień Publicznych stwierdził nieprawidłowości przy przetargu na tzw. krwiobus.

Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych warunki przetargu na krwiobus dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie wyraźnie faworyzowały tylko jednego oferenta. Urząd swoje ustalenia przekazał rzecznikowi dyscypliny finansów publicznych – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Urząd ustalił, że „dokonany przez zamawiającego opis przedmiotu zamówienia, poprzez postawienie niezasadnych wymogów co do parametrów, wyraźnie wskazywał na produkt jednego producenta pojazdów bazowych, a zatem narusza zasadę równego traktowania wykonawców”.

Zdaniem kontrolujących warunki przetargu zostały określone tak, że wygrać mogła tylko jedna marka autobusu. W Polsce tylko jedna firma – Zeszuta sp. zoo. wykonuje tzw. zabudowy specjalne do tej marki. Jest też jej dilerem. Stwierdzono też inne nieprawidłowości. Choć firma miała obowiązek złożyć świadectwo dla samochodu specjalnego, nie zrobiła tego. Nie spełniła też kilku wymogów technicznych określonych w przetargu.

Kontrolerzy UZP uważają, że oferta w takiej sytuacji powinna zostać odrzucona. Jednak tak się nie stało. Dodatkowo ogłoszono kolejny przetarg z takimi samymi warunkami. Ministerstwo Zdrowia, twierdzi, że regionalne centrum krwi poinformowało resort o opinii UZP już po rozpoczęciu kolejnej procedury przetargowej i dlatego informacje nie mogły być brane pod uwagę przy rozstrzyganiu kolejnego przetargu.

Ministerstwo stoi na stanowisku, że specyfikacja była w porządku, a wyniku przetargu nikt nie oprotestował. Piotr Olechno stwierdził, że błędy w specyfikacji to „pomyłki pisarskie”. „Dotyczą etapu sprawdzania oferty przez Komisje Przetargową powołaną w regionalnym centrum krwiodawstwa i są to błędy formalne” – przekonuje.

Zdaniem prezesa Centrum Zamówień Publicznych Dariusza Koby, w takich sytuacjach interweniować powinni przede wszystkim producenci, którzy czują się dyskryminowani.

– Ich protest ma o wiele większą siłę rażenia niż kontrola UZP – przekonuje szef CZP.

Więcej na stronie Dziennika Gazety Prawnej: http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article500954/Dziwny_przetarg_na_krwiobusy.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH