Warszawa: zamkną Dom Niewidomego Dziecka?

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, polecił Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi zlikwidowanie warszawskiego Domu Niewidomego Dziecka. Zarzucił, że nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, że willa jest niedostosowana, że kadra, która zajmuje się dziećmi, nie ma odpowiednich uprawnień.

Teraz mieszka w nim dziewięcioro dzieci. Są niewidome, ale też niepełnosprawne intelektualnie. Nigdy nie będą samodzielne.

Już w 2011 roku kontrolerzy rzecznika praw dziecka wysłani do ośrodka stwierdzili szereg poważnych nieprawidłowości. Np. dwóch chłopców - 11- i 13-letni - było w pokoju z 18-letnią dziewczyną. Kontrolerzy nie mogli ustalić, ile osób jest zatrudnionych w domu, wśród pracowników nie było pedagoga specjalnego. Władze Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi zapewniały, że dostosują instytucję do obowiązujących standardów, ale nie zrobiły tego.

W tym roku wojewoda wytknął Towarzystwu, że przez trzy lata nie podjęło żadnych działań, by zalegalizować placówkę i uzyskać zezwolenie na jej prowadzenie. Urzędnicy zaproponowali pomoc przy utworzeniu dwóch rodzin zastępczych. To oznaczałoby przeniesienie dzieci. Towarzystwo nie skorzystało z tej pomocy.

Za to poinformowało wojewodę, że chce zamknąć Dom Niewidomego Dziecka, a wychowanków przenieść do swojego internatu w dalekiej Rabce. Ostatecznie zdecydowało się złożyć do sądu wniosek o zasiedzenie nieruchomości, którą zajmuje bez żadnej umowy. Dzieci wciąż przebywają na Saskiej Kępie w Warszawie. 

Więcej:  www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH