Warszawa: tak rośnie zatrudnienie w ochronie zdrowia

Miejskie szpitale i przychodnie rozwijają wachlarz usług i zatrudniają coraz więcej pracowników - Zbieramy właśnie dane do analizy dotyczącej wzrostu zatrudnienia w naszych ZOZ-ach w różnych grupach pracowników, w poszczególnych latach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy.

Dyrektor Hajdukiewicz wyjaśnia jednocześnie, że informacja opublikowana niedawno przez Życie Warszawy i mówiąca, że w 2009 r. w ZOZ-ach podległych stołecznemu samorządowi pracowało 10 tys. osób, natomiast obecnie - 12 tys., jest nie do końca prawdziwa: gazeta zacytowała niepełne dane, przekazane wcześniej jednemu z radnych.

- Porównano tu dwie liczby: stan zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w 2009 r. i stan zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz innych umów w 2010 r. Jak widać, nie należało tych danych zestawiać, uzyskano bowiem w ten sposób niezgodny z rzeczywistością efekt 20-proc. wzrostu zatrudnienia w ochronie zdrowia - dodaje Hajdukiewicz.

Stawiają na rozwój
Dwa duże warszawskie szpitale: NZOZ Solec oraz Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie Sp. z o.o. (dawniej SPZOZ Wojewódzki Szpital Bródnowski) które od stycznia br. działają w formule spółek prawa handlowego, zamierzają zadbać o swoje finanse nie poprzez redukcję zatrudnienia, ale poprzez rozszerzenie zakresu usług komercyjnych.

- Zatrudnienie rok do roku praktycznie się nie zmieniło. Mówię o tym z dużym zadowoleniem, ponieważ proces przekształcenia był dla wielu równoznaczny z masowymi zwolnieniami - zaznacza Piotr Gołaszewski z biura zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Sp. z o.o.

Gołaszewski wyjaśnia, że oferta komercyjna szpitala będzie stopniowo poszerzana. Celem jest zaspokojenie zapotrzebowania pacjentów na usługi medyczne w ramach komercji oraz związany z rozwojem tego zakresu wzrost przychodów lecznicy.

Teresa Romanowska, prezes NZOZ Solec, wyjaśnia z kolei, że w ramach usług komercyjnych pacjenci mogą obecnie korzystać głównie z diagnostyki i to ona cieszy się największym zainteresowaniem. Powstały także cenniki innych usług, m. in. w zakresie medycyny pracy i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Na Solcu spodziewają się, że przychody z usług komercyjnych będą docelowo uzupełniały niedobory finansowe placówki wynikające ze zbyt niskiego kontraktu z NFZ, pozwalającego na wykorzystanie możliwości lecznicy zaledwie w 70 proc.

Nowe świadczenia = nowi pracownicy

Dariusz Hajdukiewicz podkreśla, że dyrektorzy miejskich lecznic działających w formule SPZOZ podejmują decyzje o zatrudnieniu nowych pracowników ze względu na realizację dodatkowych świadczeń. Powstają bowiem kolejne poradnie i oddziały świadczące usługi w nowych zakresach lub w nowych lokalizacjach.

Przykładem może być Ursynowskie Dzienne Centrum Zabiegowe SPZOZ Warszawa-Ursynów, w strukturach którego uruchomiony został w ub. r. szpital jednego dnia, oferujący różnorodny zakres świadczeń. Kolejny przykład to ZOL im. Sue Ryder przy ul. Mehoffera, w którym oddano 100 nowych miejsc dla pacjentów wymagających całodobowej opieki i terapii.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH