Warszawa: szpitale-instytuty wstrzymują przyjęcia pacjentów

Niektóre duże szpitale warszawskie w związku z sytuacją finansową wstrzymały całkowicie lub częściowo planowe przyjęcia pacjentów. Przyjmowane są osoby w sytuacjach nagłych.

Od poniedziałku (19 listopada) planowe przyjęcia wstrzymał Instytutu Matki i Dziecka. NFZ podkreślił jednak, że dotyczy to tylko jednej z klinik. Przyjęcia pacjentów ograniczył też m.in. Wojskowy Instytut Medyczny.

Interwencję w sprawie coraz częstszych przypadków wstrzymywania planowych przyjęć podjęła Rzecznik Praw Pacjenta.

Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie poinformował w oświadczeniu, że Instytut wstrzymuje planowane na ten rok przyjęcia pacjentów. Zaznaczył, że Instytut będzie nadal udzielać świadczeń pacjentom w stanach nagłych oraz w sytuacji zagrożenia życia. Dodał, że pozostałe świadczenia będą musiały czekać na przyszłoroczny kontrakt bądź środki finansowe przekazane przez NFZ za tegoroczne nadwykonania.

Dyrektor Maciejewski wyjaśnił, że NFZ nie zapłacił Instytutowi za nadwykonania za 2012 r. - ich suma przekroczyła 4 mln złotych. Podkreślił, że jeśli Instytut będzie kontynuował przyjęcia pacjentów, na koniec roku zadłużenie szpitala wyniesie ok. 6 mln zł i będzie równoznaczne z brakiem środków finansowych na podstawowe potrzeby tj. zakup leków, materiałów jednorazowych, opłaty za media.

Dorota Kleszczewska, rzecznik Instytutu powiedziała, że przyjęcia są wstrzymane od poniedziałku. Podkreśliła, że przychodnia i poradnie działają normalnie.

Dyrektor IMiD zaznaczył, że wielokrotnie występował do NFZ o zwiększenie finansowania, niestety bezskutecznie. Jak zaznaczył w tej sprawie interweniował m.in. u ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Piotr Dąbrowiecki, rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego powiedział, że w pierwszej połowie roku kwota za nadwykonania, za które NFZ nie zapłacił, wyniosła 28 mln zł; w drugiej połowie roku jest to dodatkowo ok. 10 mln zł. Zaznaczył, że w związku z tym szpital ograniczył planowe przyjęcia pacjentów, część wizyt zostało przełożonych na przyszły rok.

- Nie chcemy i nie możemy ograniczać przyjęć nagłych, pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia - podkreślił Dąbrowiecki.

Dodał, że nagłych przyjęć jest coraz więcej i obecnie jest to 40 proc. wszystkich przyjęć. Powiedział też, że NFZ z roku na rok obniża szpitalowi kontrakt, natomiast co roku placówka przyjmuje więcej pacjentów. Zaznaczył, że niższy w porównaniu z rokiem 2012 będzie także kontrakt z Funduszem na 2013 r.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH