Warszawa: szpital straci śródmiejskie przychodnie O decyzji zaważyły, jak często bywa, finanse...

Przychodnie w Warszawie należące do Szpitala Śródmiejskiego na Solcu mają być włączone w struktury SZPZLO Warszawa-Wola.

Projekt uchwały dotyczy specjalistycznych przychodni przy ul. Chmielnej, Karmelickiej, Konwiktorskiej, Mariańskiej i Dragonów; Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul. Twardej, Przychodni Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Solec; Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Skorupki oraz Zakładu Rehabilitacji Leczniczej przy ul. Mokotowskiej. SZPZLO Warszawa-Wola od 2003 r. osiąga dodatnie wyniki finansowe, tymczasem zakład na Solcu od lat ponosi dotkliwe strat.

Rok 2008 szpital zamknął stratą w wysokości ok. 5,23 mln zł i został zakwalifikowany do najgorszej kategorii stabilności ekonomiczno-finansowej. Na koniec czerwca br. dług zakładu sięgnął ponad 40 mln zł, z czego ponad 23 mln zł to zobowiązania wymagalne.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały, pogłębiające się zadłużenie szpitala na Solcu oraz niemożność przekazania zakładowi dotacji powoduje, że przychodnie (które nie generują strat finansowych) nie mają możliwości realnego rozwoju. W projekcie uchwały nie wpisano daty, kiedy przychodnie miałyby zostać odłączone od „Solca”. Nie jest pewne, czy decyzja zapadnie na sesji Rady Warszawy 17 grudnia.

W połowie maja 2009 roku Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że przeprowadzona w szpitalu na Solcu kontrola wykazała, że jest on w stanie zapaści finansowej. Długi oraz zobowiązania prawie trzykrotnie przewyższały wartość jego majątku.

Według Izby szpital nie potrafił wykorzystać dobrze pieniędzy miejskich na usługi z zakresu programów zdrowotnych. W 2006 r. wykorzystano tylko ok. 20 proc. przyznanej kwoty, w 2007 jedynie 13 proc., zaś w 2008 (do połowy listopada) - 17 proc.

NIK informowała także, że z 11 zadań przewidzianych w programie restrukturyzacji finansowej szpitala, dziewięciu nie podjęto w ogóle, zaś w dwóch nie uzyskano zakładanych wyników finansowych. Kredyt i pożyczka zaciągnięte na restrukturyzację posłużyły do spłaty zobowiązań m.in. wobec ZUS oraz spłatę części należności wobec dostawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH