Warszawa: studenci bez opieki w przychodniach akademickich?

Od października kilkadziesiąt tysięcy stołecznych studentów i wykładowców ma trudności z dostaniem się do specjalistów w przychodniach akademickich. Powód: zmiana przychodni świadczącej usługi zdrowotne.

Palma (od pomoc lekarska młodzieży akademickiej) leczyła warszawskich studentów od ponad 50 lat. To zespół sześciu przychodni. Wszystkie są w pobliżu uczelni lub akademików, m.in. na Krakowskim Przedmieściu, Waryńskiego, Żwirki i Wigury, Mochnackiego. Ale teraz studentów i pracowników uczelni leczyć będzie prywatna spółka CenterMed. 

Według  Anny Korzekwy, rzecznika Uniwersytetu Warszawskiego, powodem zmiany są wcześniejsze decyzje zarządu województwa dotyczące połączenia przychodni Palma z przychodnią Attis. - Problem w tym, że budynki, w których mieściła się przychodnia studencka były własnością uczelni - ta dzierżawiła je władzom województwa za przysłowiową złotówkę. Sama przychodnia natomiast należała do województwa - mówi rzecznik.

- Ponieważ zarówno sama przychodnia, jak i jej wyposażenie pozostawiały wiele do życzenia, od 2008 roku trwały rozmowy między marszałkiem woj. mazowieckiego a władzami uczelni dotyczące dodatkowego wsparcie na ich remont i zakup nowego sprzętu. W 2008 roku podpisane zostało nawet porozumienie w tej sprawie, jednak nic dalej za tym nie poszło - dodaje.

Ostatecznie w lipcu tego roku zarząd woj. mazowieckiego podjął uchwalę o włączeniu Palmy do sieci publicznych poradni centrum Attis. Miało to, zdaniem samorządu ograniczyć administrację i zmniejszyć koszty, ale też poszerzyć ofertę, bo Attis ma szpital.

- Niestety w uzasadnieniu decyzji władz samorządowych znalazł się zapis, że poradnie Attis są zadłużone na 10 mln. zł. Dla uniwersytetu taka sytuacja była nie do przyjęcia. W rezultacie wyodrębniona została przychodnia CenterMed, która wcześniej podpisała już umowę z Politechniką Warszawską, będącą w analogicznej sytuacji - mówi Korzekwa, dodając jednocześnie, że nowy partner ma zainwestować w sprzęt i remont przychodni.

Uczelnie wydzierżawiły przychodnie nowemu partnerowi na dziesięć lat, a Attisowi wypowiedziały umowy najmu. Attis z kolei przeniósł sprzęt i lekarzy do swoich innych poradni. Grażyna Maciejko z rektorskiej komisji ds. akademickiej służby zdrowia Politechniki Warszawskiej tłumaczy, że plan był taki, że CenterMed przejmie budynki z lekarzami.

Udało się to z lekarzami POZ. Niestety, jej zdaniem, dyrekcja Attisa utrudnia odejście specjalistom. Problem jest też z kontraktami na specjalistykę, których nowa przychodnia, funkcjonująca od października nie ma. Władze uczelni liczyły na to, iż CenterMed przejmie kontrakt przychodni akademickich z NFZ. Podobnego zdania był Andrzej Witek, prezes CenterMed, który przyznaje, iż będzie się starać o stosowny kontrakt na przyszły rok.

Studenci i pracownicy uczelni mieli też problem z wydostaniem własnej dokumentacji medycznej od firmy Attis, która przejęła ją wraz z siecią przychodni Palma. Na szczęście, jak zapewniają władze uczelni, problem został już rozwiązany. Rektor wydał stosowne pismo, na podstawie którego wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się po odbiór kserokopii własnej dokumentacji medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH