Warszawa: radni apelują do NFZ o wyższe finansowanie

Rada Warszawy zaapelowała w czwartek (7 listopada) do prezesa i dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ o przekazanie w przyszłym roku więcej pieniędzy na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej na terenie miasta. Radni chcą też, by Fundusz zapłacił placówkom ochrony zdrowia za tzw. nadwykonania.

W przyjętym jednogłośnie stanowisku radni napisali, że kwoty, jakie NFZ przeznacza na finansowanie opieki zdrowotnej w stołecznych podmiotach leczniczych, są zdecydowanie niewystarczające w stosunku do rzeczywistych potrzeb pacjentów.

"Potwierdzają to jednoznacznie m.in. kolejki oczekujących na różne typy świadczeń zdrowotnych. Tym bardziej nieakceptowalnym jest, iż obiektywnie w roku 2013, w porównaniu do lat ubiegłych, miejskie podmioty lecznicze uzyskują mniej środków finansowych z NFZ" - brzmi stanowisko.

Radni wyrazili też niepokój polityką NFZ "w zakresie unikania sfinansowania świadczeń wykonanych przez świadczeniodawców w ilości przekraczającej limity określone w umowach zawartych z NFZ", czyli tzw. nadwykonań.

"Rada miasta oczekuje, iż NFZ w szczególności sfinansuje wszelkie tego typu świadczenia, udzielone przez podmioty lecznicze w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjentów. Należy podkreślić, iż świadczenia te muszą być realizowane przez podmioty lecznicze, gdyż wymaga tego zarówno prawo, jak i etyka" - napisali radni.

Podkreślili, że obarczanie podmiotów leczniczych kosztami świadczeń zdrowotnych ratujących życie i zdrowie stoi w sprzeczności z podstawowymi standardami wyznaczonymi przez konstytucję i ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Zwrócili też uwagę, że taka sytuacja wpływa bardzo niekorzystnie na sytuację finansową podmiotów leczniczych, głównie szpitali, "co w efekcie może prowadzić nie tylko do obniżenia standardów opieki nad pacjentami, ale zagraża także dalszemu istnieniu wielu z nich".

Przewodniczący komisji zdrowia w radzie miasta Marcin Hoffman powiedział, że Warszawa od kilku lat pokrywa koszty leczenia mieszkańców, czego nie powinna robić, bo nie jest to zadaniem własnym miasta. Ocenił, że sytuacja taka wynika ze stosowania przez NFZ zasady podobnej do janosikowego. "Zmniejszono fundusze przekazane na Mazowsze, zwiększając finansowanie w pozostałych województwach" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH