Warszawa: prof. Marian Reinfuss szefem Centrum Onkologii

Minister Ewa Kopacz powołała prof. Mariana Reinfussa na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie - poinformował resort zdrowia.

Prof. Reinfuss będzie p.o. dyrektora do czasu rozstrzygnięcia procedury konkursowej. Resort zapowiada powołanie zespołu ds. restrukturyzacji Centrum.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o powodach odwołania ze stanowiska dyrektora Centrum Onkologii prof. Macieja Krzakowskiego.

- Powodem odwołania jest pogarszająca się sytuacja ekonomiczna Instytutu oraz brak satysfakcjonujących propozycji rozwiązań organizacyjnych poprawiających sytuację pacjentów z chorobami nowotworowymi - podkreślił rzecznik resortu zdrowia Piotr Olechno.

Prof. Krzakowski w marcu ubiegłego roku podał się do dymisji, której nie przyjęła Minister Zdrowia. Według doniesień mediów powodem była trudna sytuacja Centrum oraz konflikt między dyrektorem a Kopacz.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska poinformowała, że podczas kontroli w Centrum Onkologii nie stwierdzono naruszenia prawa pacjenta do udzielania świadczeń zgodnie ze standardami; były jednak nieprawidłowości.

W Centrum leczą się tysiące pacjentów z całego kraju. W wielu dziedzinach - na przykład leczeniu raka piersi czy nowotworów jelita grubego - poziom leczenia odpowiada wiodącym ośrodkom europejskim. Na dużą skalę prowadzone są badania naukowe, na przykład nad szczepionkami przeciwko czerniakowi. Specjaliści Centrum publikują setki prac w fachowej literaturze.

Skala działania Centrum bywa uciążliwa dla chorych, których przyjmowanych jest ich wielokrotnie więcej, niż pozwalają na to warunki. Pacjenci oczekują w długich kolejkach zarówno do rejestracji, jak i potem do lekarza.

Nierzadko oczekują na wizytę od rana do późnego popołudnia; nie zawsze jest dla nich miejsce, by usiąść, czekając na przyjęcie przez lekarza. Na korytarzach panuje tłok, jest duszno. Lekarze często wywołują pacjentów nie w kolejności przyjścia, co wydłuża czas pobytu w przychodni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH