Warszawa: połączono lecznice by spłacić dług wobec NFZ

SP ZOZ Włochy musi zapłacić NFZ 700 tys zł. To kara jaką płatnik nałożył na lecznicę za braki w dokumentacji medycznej. Władze miasta, aby ratować przychodnię postanowiły ją połączyć z Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Bemowo.

Jak wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Warszawa od kierownictwa SP ZOZ Włochy Ratusz domagał się od dawna poprawy wyników finansowych, przygotowania działań naprawczych, większej skuteczności w kontraktowaniu świadczeń. Niestety bez rezultatu

Kara nałożona na placówkę przez NFZ dodatkowo pogorszyła jej budżet. Według władz miasta w obecnej sytuacji lecznica samodzielnie mogłaby nie poradzić sobie z problemami finansowymi. Pomóc w tym ma połączenie jej z inna miejską placówką, która generuje zyski. 

- Kierownictwo SP ZOZ Bemowo zostało poinformowane o koncepcji połączenia. Uzgodnino, że priorytetem będzie rozwój opieki zdrowotnej w dzielnicy Włochy, poprawa wykorzystania infrastruktury i aparatury medycznej, zwiększenie dostępności do usług i poprawa jakości - mówi Hajdukiewicz.

Dodaje: - Przychodnie z Włoch i Bemowa zostały połączone ponieważ dziś nie ma przeszkód by łączyć się z każdym podmiotem, nawet zlokalizowanym odlegle. Ale łatwiej funkcjonować, gdy łączone podmioty ze sobą sąsiadują. W grę wchodziło więc połączenie z  przychodniami z sąsiadujących dzielnic: Ochoty, Bemowa lub Ursynowa.

Jak podkreśla nasz rozmówca wszystkie one mają podobnie dobrą sytuację ekonomiczną, ale połączenie 4 przychodni z Włoch z 9 przychodniami Ochoty wpłynęłoby niekorzystnie na jakość zarządzania aż tak rozdrobnionym podmiotem i mogłoby zaowocować likwidacją niektórych lokalizacji w obu
dzielnicach. SP ZOZ Ursynów z powodzeniem realizuje nowatorskie zadanie pt. "szpital jednego dnia", które planuje rozwijać, więc to jest dziś dla niego priorytet.

- Natomiast na Bemowie świadczenia udzielane są w trzech doskonale zorganizowanych przychodniach, których potencjał z pewnością może wesprzeć Włochy - zaznacza dyrektor. 

Ratusz przekonuje, że z punktu widzenia pacjentów zmiany mogą być tylko na korzyść. Nadal w tych samych miejscach porad będą im udzielali ci sami lekarze. Powinny natomiast pojawić się nowe świadczenia, a więc poprawi się dostępność do niektórych specjalistów.  Zgodnie z przepisami nowy pracodawca zatrudni cały personel lecznicy z Włoch na dotychczasowych zasadach. Kontrakty z NFZ zostaną zaś połączone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH