Warszawa: podziału CO-I (na razie) nie będzie W najbliższym czasie nie dojdzie do podziału Instytutu Fot. Archiwum RZ

P.o. dyrektora Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Jerzy Jakubowicz poinformował organizacje związkowe przygotowujące się do strajku ostrzegawczego, że w najbliższym czasie nie dojdzie do podziału Instytutu.

We wtorek (3 listopada) o podziale Instytutu miał zdecydować rząd. Przewodniczący zakładowej "Solidarności" w CO-I Wojciech Baranek wskazał, że na spotkaniu z zarządami organizacji związkowych profesor Jakubowicz wyjaśnił jednak, iż pomysł wyłączenia z obecnej struktury Centrum Onkologii oddziału w Gliwicach jest odłożony do spokojnego procedowania i opiniowania - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W ubiegły czwartek (29 października) minister zdrowia prof. Marian Zembala przesłał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wyłączenia z CO-I oddziału w Gliwicach. Na przygotowanie opinii dał czas do godziny 10.00 w poniedziałek. Wcześniej odwołał ze stanowiska dyrektora placówki profesora Krzysztofa Warzochę.

W piątek (30 października) o wstrzymanie się z tak ważnymi decyzjami zaapelował do ministra zdrowia wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu wyborczego PiS.

Czytaj: Podział CO-I dokonuje się bez konsultacji społecznych? Pracownicy liczą na wstrzymanie procedury

Takiemu sposobowi procedowania ostro sprzeciwili się związkowcy. Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej (FZZPOZiPS) wyjaśniała, że resort zdrowia przekazując projekt do konsultacji społecznych w trybie weekendowym i świątecznym (projekt dotarł do organizacji 30 października) wykluczył możliwość wypowiedzenia się partnerów zewnętrznych.

Tymczasem - jak dowodzi przewodnicząca - chodzi przecież o poważną zmianę, która wpłynie na organizację działalności ważnych podmiotów i sytuację pracowników.

Czytaj: Warszawa: minister zdrowia odwołał prof. Warzochę ze stanowiska dyrektora CO-I

Krótki czas, jaki wyznaczono na zaopiniowanie projektu, budzi również zastrzeżenia OPZZ i komisji zakładowej NSZZ Solidarność w CO-I, które w stanowisku zaprezentowanym w poniedziałek krytycznie oceniły sposób procedowania nad rozporządzeniem ws. podziału Instytutu.

W liście wystosowanym do ministra zdrowia Mariana Zembali OPZZ wyraziło oburzenie wobec formy i trybu konsultacji, które - w przekonaniu związkowców - oznaczają lekceważenie partnerów społecznych i pokazują pozorność całego procesu.

Na błyskawiczny proces konsultacji zwracają także uwagę członkowie Rady Naukowej, którzy krytycznie odnieśli się w toku konsultacji do projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego podziału Instytutu.

Podpisani pod uwagami wyrażonymi w trakcie konsultacji rozporządzenia pracownicy CO-I zarzucili ministrowi zdrowia "arbitralność podejmowanych decyzji z urzędu, utajnianie informacji, nie zasięganie opinii zainteresowanych podmiotów i nadzwyczajny pośpiech, co sugeruje zamiar załatwienia partykularnego interesu przed zmianą władzy”.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH