Warszawa: pikieta OZZL przed Ministerstwem Zdrowia

"Ratujmy system opieki zdrowotnej" - pod takim hasłem Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zorganizował 20 listopada pikietę przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia. Protestujący złożyli petycję dotyczącą zmian w służbie zdrowia.

Przed ministerstwem zebrało się kilkadziesiąt osób. Jak mówił przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, pikieta to element wspólnej akcji związków zawodowych lekarzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, której celem jest ratowanie systemów ochrony zdrowia w ich krajach. Tego dnia symboliczne protesty lekarzy są planowane także w tych krajach.

Według Bukiela system opieki zdrowotnej trzeba ratować "przed pozornymi działaniami rządzących, ich błędnymi decyzjami...". W ocenie OZZL są to "działania niespójne i dotyczące spraw drugorzędnych, gdy zasadniczy problem pozostaje bez zmian; jest nim dramatyczna nierównowaga między nakładami publicznymi na ochronę zdrowia, a formalnie gwarantowanym zakresem bezpłatnych świadczeń zdrowotnych".

Pikietujący mieli ze sobą plakaty ze zdjęciami premiera Donalda Tuska i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z doklejonymi długimi nosami. Jak wyjaśnił Bukiel, symbolizuje to krętactwa i niespełnione obietnice polityków.

Przedstawiciele pikietujących spotkali się w wiceministrami resortu Sławomirem Neumannem i Igorem Radziewiczem-Winnickim. Wręczyli im petycję, w której wezwali rząd do podjęcia rzeczywistych niepozorowanych działań naprawczych systemu. - Pierwszym i niezbędnym krokiem jest zrównoważenie nakładów na opiekę zdrowotną z zakresu świadczeń gwarantowanych - podkreślili.

Według lekarzy brak tej równowagi jest główną przyczyną najważniejszych problemów trapiących publiczną służbę zdrowia, takich jak limitowanie świadczeń i wynikające stąd kolejki do leczenia, zaniżanie cen za świadczenia zdrowotne skutkujące zadłużeniem szpitali, niskie płace personelu medycznego, niedobór lekarzy i pielęgniarek oraz obniżanie jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych.

Jak wskazali w petycji, kolejnym ważnym krokiem jest wprowadzenie merytorycznej wyceny świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ. Według OZZL elementem wyceny świadczeń musi być też wycena pracy lekarzy. Lekarze postulują też określenie minimalnych bezpiecznych norm zatrudnienia lekarzy w placówkach finansowanych przez NFZ. Oczekują ponadto prawa do płatnego urlopu szkoleniowego.

Wiceminister Neumann powiedział protestującym, że resort dostrzega niektóre ze wskazanych problemów i próbuje wprowadzać zmiany. Zapowiedział, że traktuje spotkanie z przedstawicielami OZZL jako pierwsze do merytorycznej dyskusji nad postulatami.

Bukiel zapowiedział, że "niespełnienie przez ministra zdrowia postulatów złożonych w petycji spowoduje akcję grupowej rezygnacji z pracy lekarzy zatrudnionych w placówkach finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH