Warszawa: kto przebada młodych sportowców?

Niemal pół roku muszą czekać dzieci na badania lekarskie wymagane w klubach sportowych. Poradnia Medycyny Sportowej przy Warszawskim Szpitalu dla Dzieci jest nieczynna - nie otrzymała jeszcze środków z budżetu miasta.

– Od 2005 roku, od kiedy NFZ zaprzestał finansowania badań młodzieży uprawiającej amatorsko sport, miasto, któremu zależy na profilaktyce zdrowotnej, zdecydowało się na przejęcie finansowania. Ten system nie był jednak doskonały: do tej pory przekazanie dotacji musiało zostać każdego roku poprzedzone uchwaloną uchwałą budżetową. Miesięczna przerwa w finansowaniu przychodni była ze względów formalnych koniecznością – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego Urzędu m. st. Warszawy.

Jak zapewnia Pienkowska od lutego, kiedy zostaną spełnione warunki obowiązujących przepisów, wszystko wróci do normy i badania dzieci i młodzieży będą prowadzone w przychodni nieodpłatnie.

– Nam także zależy na tym, aby badania mogły być wykonywane przez 12 miesięcy w roku. I tak się będzie działo. Zmieniła się ustawa o finansach publicznych i od br. samorządy mają obowiązek opracowywać Wieloletnią Prognozę Finansową, do której można będzie wpisać taką dotację raz na trzy lata. Jeśli radni uchwalą stosowną uchwałę, problem zostanie rozwiązany na dłuższy czas – dodaje Katarzyna Pienkowska.

Rocznie w Poradni Medycyny Sportowej przy Warszawskim Szpitalu dla Dzieci wykonuje się od 10 do 12 tys. badań. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, podlega im każde dziecko (do 21. roku życia), które chce się zapisać do wybranej sekcji sportowej. W Warszawie można je wykonać także w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej (COMS), gdzie badania przechodzą także profesjonalni sportowcy.

Niestety, w COMS kolejki oczekujących na badania są długie, co wiąże się z wysokością kontraktu z NFZ.

Z powodu kolejek kluby coraz częściej kierują dzieci na badania odpłatne. Może je wykonać każdy lekarz, który posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Zapłacić muszą rodzice.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH