Warszawa przeżywa dziecięcy boom. Są dni, w których trudno znaleźć wolne łóżko dla rodzących kobiet. Niektóre szpitale nawet czasowo wstrzymują przyjęcia.

W ciągu ostatnich 6 lat liczba porodów przyjmowanych w warszawskich szpitalach wzrosła o 40%.W ubiegłym roku w porównaniu z 2006 r. urodziło się w Warszawie prawie 1,3 tys. dzieci więcej.

– Stolica stała się atrakcyjnym miastem dla młodych ludzi z całej Polski. Tutaj znaleźli pracę, kupili mieszkania, decydują się na dzieci i stąd rosnąca liczba urodzeń – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Zakrzewski, dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej w stołecznym Ratuszu.

Czasami, aby nie stwarzać sytuacji zagrażających zdrowiu matki i mającego urodzić się dziecka, szpitale decydują się nawet na zmiany w organizacji pracy. Jak podało „Życie Warszawy”, kilka dni temu w miejskim szpitalu przy Inflanckiej na dwa dni wstrzymano planowe operacje na oddziale chirurgii jednego dnia, bo tam urządzono dodatkowe miejsca dla rodzących.

– Sytuacja na oddziałach ginekologiczno-położniczych jest bardzo dynamiczna – powiedział ŻW Paweł Siennicki, naczelny lekarz miasta. – Przy normalnym przebiegu porodu mama leży na oddziale maksymalnie trzy dni. Jeśli jednego dnia dostajemy od szpitala informację, że zajęte są wszystkie łóżka, to już następnego kilka kobiet może zostać wypisanych i miejsca się zwolnią. Nie wolno więc panikować – uspokaja.

Wiadomo jednak, że dziecięcy boom w stolicy nie tylko jeszcze potrwa, ale nawet się nasili. Jego szczyt, jak prognozują urzędnicy z magistratu, nastąpi za 3-4 lata. W związku z baby boomem wojewoda mazowiecki powołał nawet specjalny zespół, który ma wymyślić, jak opanować sytuację. Co zaskakujące, jak wynika z informacji podawanych dziennikarzom przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego, w regionie, w miastach powiatowych są szpitale o zaledwie 30% wykorzystaniu sal porodowych. Coraz częściej zdrowotni urzędnicy sugerują, aby zastanowić się nad celowością istnienia takich oddziałów i przeniesieniem stamtąd kadr medycznych, których brakuje w Warszawie.

Właśnie w stołecznej Warszawie decydują się na porody także kobiety z pobliskich miast i miejscowości – najcześciej z tych położonych w promieniu do 30 kilometrów. W Warszawie chce też rodzić wiele mieszkanek dawnych pobliskich miast wojewódzkich: Radomia, Łomży, Płocka. To zarazem potwierdzenie dobrej opinii jaką mają warszawskie szpitale położnicze.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH