Warszawa: jest decyzja sejmiku, ruszają przekształcenia szpitali marszałkowskich

Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego podjęli ostateczną decyzję w sprawie przekształcenia w spółki dwóch szpitali marszałkowskich.

Radni sejmiku opowiedzieli się za likwidacją Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie oraz Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

– Takie zmiany to jedyna szansa na uratowanie placówek i przejęcie obciążenia, jakim jest ich rosnące zadłużenie – wyjaśnia portalowi rynek zdrowia.pl Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Obecnie zobowiązania finansowe Szpitala Bródnowskiego wynoszą 132,6 mln zł, a centrum w Zagórzu okołó 18,30 mln zł.

W opinii władz województwa, zmiana formy prawnej pozwoli również sprawniej zarządzać placówkami oraz efektywniej inwestować.

– Przekształcenia będą prowadzone tak, żeby nie zaburzać pracy placówek, aby pacjenci mogli liczyć na dotychczasową opiekę zdrowotną – twierdzi marszałek Adam Struzik.

Formalnie przekształcenie ma się zakończyć 31 grudnia 2015 r. Dzięki podjętej uchwale spółki będą mogły powołać niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Wojewódzki Szpital Bródnowski w Warszawie, który po przekształceniu w spółkę prawa handlowego będzie nosił nazwę Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Warszawie, Sp. z o.o., ma podpisana umowę z NFZ na 2010 rok na kwotę przekraczającą 128,5 mln złotych. Kontrakt jest niższy od ubiegłorocznego o ponad 719 tys. złotych.

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu przekształcone zostanie w dwie spółki o nazwach: Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o. oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o..

Centrum ma kontrakt z NFZ na prawie 22,4 mln złotych, czyli o niemal 288 tys. złotych mniej niż w roku 2009.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH