Choć projekt władz m. st. Warszawy zakładający powołanie miejskiej spółki z o.o. zarządzającej ochroną zdrowia w stolicy budzi kontrowersje, nie ulega wątpliwości, że sytuacja stołecznej opieki zdrowotnej wymaga zmian - w ten lub inny sposób.

Miasto st. Warszawa jest organem założycielskim dla 30 SPZOZ-ów, w tym dla 10 szpitali, 15 zakładów lecznictwa otwartego, 3 zakładów opiekuńczo-leczniczych i 2 zakładów leczenia uzależnień. Ich zadłużenie wynosi w sumie 168,1 mln zł. Wyniki finansowe miejskich ZOZ-ów są złe od wielu lat. W 2003 r. placówki te zakończyły rok z kwotą 27,8 mln zł pod kreską, w 2004 na minusie miały 25, 2 mln zł, w 2005 32,6 mln zł, w 2006 21,4 mln zł i w 2007 23,2 mln zł.


Nic zatem dziwnego, że władze miasta przyglądają się z uwagą efektom 212 przekształceń w ochronie zdrowia, których do 2007 r. dokonały samorządy, zmieniając formułę prawną 59 szpitali, 118 zakładów lecznictwa otwartego i 35 oddziałów szpitalnych.


Zmiany wydają się niezbędne tym bardziej, że Warszawa, podobnie jak cała Polska, starzeje się, co oznacza rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne. Tylko w latach 1999-2003 hospitalizacja mężczyzn wzrosła tu o 5 proc. Jednocześnie stolica przyciągająca młodych ludzi z całego kraju potrzebuje coraz więcej miejsc w opiece okołoporodowej i pediatrycznej.


Kolejki oczekujących wydłuża dodatkowo fakt, iż ponad 1/3 pacjentów leczących się w Warszawie pochodzi spoza miasta, a 7 proc. tej grupy spoza regionu mazowieckiego.


Ochrona zdrowia w stolicy wymaga spójnej polityki i optymalizacji zasobów, jednak aglomerację warszawską obsługuje 112 publicznych ZOZ-ów, których organami założycielskimi jest 7 różnych podmiotów, co nie ułatwia sprawy.


Przed władzami miasta trudny orzech do zgryzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH