Warszawa: będzie fuzja dwóch szpitali dziecięcych?

Dwie placówki - Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej i SZPZOP im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym - mogą stworzyć jedną wielospecjalistyczną placówkę. Dziś kondycja finansowa obu jednostek, jak wszystkich placówek pediatrycznych w Polsce, nie jest dobra.

Jak przekonuje zarząd województwa, zmiany organizacyjne pozwoliłyby nie tylko lepiej wykorzystać możliwości kadry medycznej oraz specjalistycznego sprzętu, ale też zwiększyć zakres usług. Taka fuzja wzmocniłaby też ich pozycję negocjacyjna w rozmowach z NFZ.

- W Warszawie funkcjonuje dwanaście szpitali świadczących opiekę medyczną dla dzieci - sześć typowo pediatrycznych i sześć z oddziałami leczącymi dzieci. Wśród nich szpital przy Niekłańskiej zajmuje drugą pozycję, a Dziekanów Leśny - ósmą. Niedługo w Warszawie pojawi się nowy szpital - Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Aby móc konkurować z uniwersytecką placówką, potrzebny jest szpital o szerokim spektrum działań, dający możliwości kompleksowego leczenia dzieci - stwierdził marszałek Adam Struzik.

Zarząd województwa rozważa połączenie szpitali pod szyldem jednego z nich - w tym przypadku większej "Niekłańskiej". Jak wynika z przeprowadzonych analiz, do szpitala przy Niekłańskiej trafia coraz więcej dzieci w tzw. trybie ostrym - z nagłymi objawami. Bez wątpienia ma na to wpływ oddany w zeszłym roku nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy funkcjonujący w nowopowstałym budynku.

Po połączeniu szpitali można by lepiej wykorzystać potencjał obu placówek - szpital przy Niekłańskiej usytuowany w centrum Warszawy mógłby służyć dzieciom w nagłych przypadkach, a w szpitalu w Dziekanowie Leśnym mali pacjenci mogliby liczyć na planowe leczenie.

Rozważana jest także koncepcja rozwinięcia w Dziekanowie Leśnym bardzo potrzebnej rehabilitacji. Z czasem placówka medyczna mogłaby się także starać o kontrakt na prowadzenie np. zakładu opiekuńczo-leczniczego czy hospicjum.

- Szpital przy Niekłańskiej rozbudowywał się w ostatnich latach i dziś dysponuje 255 łóżkami. Jest dobrze wyposażony. To wśród warszawiaków i Mazowszan rozpoznawalna marka - tłumaczyła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc. - Atutem mniejszego dysponującego 129 łóżkami Dziekanowa jest spokojna, malownicza okolica, sprzyjająca długotrwałej rekonwalescencji czy rehabilitacji. To może być szansą dla tej placówki.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH