Jarosław Kochaniak, wiceprezydent m. st. Warszawy, poinformował 4 marca, że jest już gotowa koncepcja architektoniczno-budowlana 220-łóżkowego Szpitala Południowego na warszawskim Ursynowie. Projekt, o którym mieszkańcy stolicy słyszą od 30 lat, ma nareszcie szansę na realizację.

W ciągu najbliższego 1,5 roku planowane jest zakończenie prac przygotowawczych, m. in. uzyskanie decyzji i pozwoleń. W połowie 2010 r. ma ruszyć budowa. Przyjęcia pierwszych pacjentów zapowiadane są na rok 2013.

Zdaniem prezydenta Kochaniaka jest prawdopodobne, że - biorąc pod uwagę perspektywę czasową - nowy szpital będzie NZOZ-em zarządzanym przez jedną z warszawskich spółek miejskich. Przygotowaniem inwestycji i budową zajmie się Zarząd Mienia m. st. Warszawy.

Jesienią 2008 r. warszawski ratusz zlecił Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego opracowanie analizy określającej optymalną liczbę łóżek Szpitala Południowego oraz jego profil medyczny odpowiadający potrzebom mieszkańców południowej części stolicy oraz przylegających do nich powiatów. Dzięki analizie znane są już obecnie podstawowe dane dotyczące inwestycji.

Oto Szpital Południowy

I tak: pięciopiętrowy budynek Szpitala Południowego o łącznej powierzchni ponad 20 tys. m kw będzie miał 8 oddziałów z 2-osobowymi salami chorych, wyposażonymi we własne węzły sanitarne:
- 2 internistyczne - jeden leczenia chorób serca i naczyń, drugi leczenia chorób układu pokarmowego - łącznie 60 łóżek
- pediatryczny - z pododdziałami dla niemowląt i małych dzieci oraz dzieci starszych i młodzieży - 30 łóżek
- położniczy - 30 łóżek, w tym 25 łóżek położniczych i sale z 5 łóżkami porodowymi
- ginekologiczny - 20 łóżek, w tym 15 ginekologicznych i 5 patologii ciąży
- neurogeriatyczny - 30 łóżek
- urologii - 15 łóżek
- chirurgii ogólnej z pododdziałem urazowym - 30 łóżek
- centralny blok operacyjny oraz przychodnię przyszpitalną

Na terenie obiektu zaplanowano również około 400 miejsc postojowych na dwóch parkingach naziemnych. Wiadomo już, że lecznica nie będzie miała SOR-u ani lądowiska dla helikopterów ratunkowych. Resort zdrowia poinformował zarząd miasta, że nie znajdzie środków na ten cel.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH