Szpital Czerniakowski nie zgadza się z decyzją NFZ o 400 tys. zł kary i zapowiada odwołanie. Placówka jest jednym z trzech szpitali ukaranych przez Fundusz po prowokacji reportera TVN24.

Zdaniem dyrekcji szpitala są pewne rozbieżności między tym, co jest w materiale dziennikarskim, a relacją personelu szpitala, dlatego też szpital rozważa wystąpienie do TVN24 o udostępnienie pełnego nagrania. Kobieta z rejestracji twierdzi, że poprosiła reportera skarżącego się na objawy świńskiej grypy, by zaczekał i poszła po lekarza. A gdy wróciła, reportera już nie było.

NFZ nałożył horrendalne kary: ponad 1 mln zł na szpital MSWiA , 500 tys. zł na Szpital im. Orłowskiego i 400 tys. na Szpital Czerniakowski SPZOZ po tym, jak reporter TVN24, podając się za chorego turystę, w żadnym z powyższych trzech szpitali nie otrzymał profesjonalnej pomocy. Usłyszał jedynie, że powinien się zgłosić do SPZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie nie składa na razie odwołania, bo nie dostał jeszcze wezwania do zapłaty, ale dyrekcja placówki stoi na stanowisku, że szpital zachował się bez zarzutu.

– Nie dostaliśmy jeszcze wezwania do zapłaty, wiec nie zdecydowaliśmy, co zrobimy. A o tym, że NFZ nałożył na nasz szpital ponad milionową karę dowiedzieliśmy się z mediów. – stwierdził rzecznik prasowy szpitala Jarosław Buczek.

Jan Czeczot, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Witolda Orłowskiego, który podlega bezpośrednio ministerstwu zdrowia, zareagował natychmiast. Za zlekceważenie potencjalnego pacjenta: zastępca dyrektora ds. lecznictwa, kierowniczka przychodni, rejestratorka oraz lekarka, która była w rejestracji i nie zbadała chorego – otrzymali nagany.

Kara finansowa sprowadzi się do tego, zdaniem dyrektora Czeczota, że szpital nie dostanie z NFZ refundacji wykonanych świadczeń, a więc nie będzie miał pieniędzy na opłacenie rachunków oraz nie zapłaci faktur za leki i sprzęt. W efekcie szpital ograniczy przyjmowanie i leczenie pacjentów i ucierpią na tym ci ostatni. Dodał też, że jako dyrektor placówki oddaje się do dyspozycji ministra zdrowia.

Karami nałożonymi przez NFZ oburzony jest samorząd lekarski. Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk zapowiedział w piątek, że złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędnika Narodowego Funduszu Zdrowia. Miałoby ono polegać na przekroczeniu uprawnień i działaniu na szkodę interesu publicznego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH