Warszawa: OW NFZ ws. zabezpieczenia świadczeń radioterapii na Mazowszu Mazowiecki OW NFZ ocenia, że zapotrzebowanie na świadczenia radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczone Fot. Archiwum RZ

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie na świadczenia radioterapii na Mazowszu w dwóch ośrodkach: warszawskim Centrum Onkologii oraz Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie - informuje rzecznik Mazowieckiego OW NFZ Andrzej Troszyński.

Kolejki na tego typu świadczenia nie stanowią problemu, a czas oczekiwania nie odbiega od obserwowanego w wysoko rozwiniętych krajach UE - podaje rzecznik.

Zaznacza, że świadczenia onkologiczne są traktowane na Mazowszu priorytetowo, a środki finansowe na pokrycie kosztów leczenia są w pełni zabezpieczone. Mazowiecki OW NFZ zakontraktował w warszawskim Centrum Onkologii i Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie 15 akceleratorów, co gwarantuje każdemu pacjentowi wymagającemu radioterapii dostępność do świadczeń.

Rzecznik dodaje, że Fundusz na bieżąco monitoruje dostęp do świadczeń na terenie województwa. Zgodnie z informacją prof. dr hab. Krzysztofa Warzochy, dyrektora warszawskiego Centrum Onkologii, Zakład Teleradioterapii tej placówki może przyjąć o 30 proc. pacjentów więcej niż ma to miejsce w chwili obecnej. Warto też odnotować wzrost przyjęć w ośrodku w Wieliszewie. Ponadto na terenie województwa zabezpieczono również dostęp do najnowszych technologii medycznych w tym zakresie - gammaknife i cyberknife.

Andrzej Troszyński wskazuje, że podpisanie kontraktu z kolejną placówką położoną blisko warszawskiej aglomeracji w niczym nie poprawi sytuacji pacjentów mieszkających w Radomiu czy Siedlcach. W opinii konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej wskazana byłaby organizacja w tych miastach nowych ośrodków. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Onkologicznego należy dążyć do takiego rozmieszczenia placówek, aby pozwalało to pacjentom na dojazd w czasie, który nie przekracza 1 godziny.

Czytaj: MCO Affidea: liczba pacjentów leczonych w placówce nie jest zgodna z podaną przez NFZ

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH