Jak poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak, program ma uzdrowić system opieki zdrowotnej w Warszawie. W poniedziałek rozpoczęto konsultacje społeczne

Propozycja Ratusza polega na wykorzystaniu formy prawnej niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ) przy zachowaniu własności przez miasto. Kochaniak podkreślił, że placówki nie będą prywatyzowane, ponieważ miasto zachowa 100 proc. udziałów w spółce i nie będą one podlegały sprzedaży.

Do spółki zostanie wniesiony majątek SP ZOZ-ów, które wyrażą chęć przystąpienia do programu w czasie konsultacji społecznych, a spółka utworzy jeden albo więcej NZOZ-ów. Stworzenie spółki jest konieczne, ponieważ miasto, jako podmiot publiczny, nie może powołać niepublicznego ZOZ-u.

Placówki medyczne będą wykonywać świadczenia medyczne w taki sposób, jak dotychczas, natomiast działalność niemedyczna zostanie przeniesiona poza szpital i skonsolidowana. Spółka będzie prowadzić dla wszystkich swoich placówek analizę kosztów i wspólną politykę finansową – negocjować z NFZ, kontraktować takie usługi jak pranie czy dostarczanie posiłków.

Jak podkreślił Kochaniak, wszystkie podmioty, które wejdą do programu, będą mogły uzyskać spłatę swoich zobowiązań wymagalnych – ich długi przejmie spółka i spłaci z własnych środków (np. zaciągając kredyt).

Zdaniem Kochaniaka takie rozwiązanie podniesie jakość świadczonych usług, pozwoli na efektywne zarządzanie, przeprowadzanie nowych inwestycji, miasto uzyska realną kontrolę właścicielską nad placówkami. Pozwoli także lepiej i bardziej elastycznie zarządzać personelem medycznym i zwiększyć wynagrodzenia. Według Kochaniaka mniej niż 5% redukcji kosztów osobowych zapewni opłacalność systemu.

Kochaniak przewiduje, że konsultacje społeczne potrwają ok. trzech miesięcy, a realizacja programu rozpocznie się w październiku. – Zdajemy sobie sprawę, że ustawy przygotowane przez rząd idą w podobnym kierunku. Nie mamy jednak pewności, jak szybko zostaną uchwalone, czy prezydent ich nie zawetuje. Nie chcę stracić tych trzech miesięcy, ale jeśli okaże się, że proces legislacyjny przebiega sprawnie i jest na finiszu, to się wstrzymamy, bo projektowane rozwiązania bardzo by nam ułatwiło przeprowadzenie zmian – zapowiedział Kochaniak.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH