Warszawa: Centrum Zdrowia Dziecka na krawędzi wypłacalności

Zadłużenie Instytutu - Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu przekroczyło 200 mln zł. Dr Paweł Trzciński, kierownik działu komunikacji społecznej IP CZD w rozmowie z portalem rynekzdrowia. pl nie ukrywa, że szpital balansuje na krawędzi wypłacalności.

Trzciński zaznacza, że każdego miesiąca Instytut robi wszystko, aby w terminie wypłacać pieniądze pracownikom, jednak zdarza się, że wypłaty zostają odsunięte w czasie. - Mamy świadomość, że jeżeli do końca roku sytuacja się nie poprawi, będziemy zmuszeni do ograniczenia dostępności świadczeń, tj. działania wbrew naszym zasadom - dodaje.

Dyrekcja placówki obawia się także, że jeżeli czarny scenariusz się ziści, dostawcy leków, którzy obecnie otrzymują pieniądze z opóźnieniem, całkowicie wstrzymają dostawy.

- Podjęliśmy wiele działań, trwa m. in. redukcja zatrudnienia. Na razie dotyczy ona zespołu, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nie jest jednak wykluczone. że konieczne będą również zwolnienia "białego" personelu. Wprowadziliśmy ponadto inne zmiany reorganizacyjne, w tym nadzór nad polityką lekową i rozwijanie usług lepiej płatnych - wyjaśnia Paweł Trzciński.

Jednak w jego ocenie Instytut nie będzie w stanie dalej funkcjonować bez zmian wyceny w obszarze pediatrii wysokospecjalistycznej: szpital ma bardzo dobrze wyliczone koszty i wszystkie analizy wskazują, że bez zmian w otoczeniu zewnętrznym straci możliwość kontynuowania swojej misji.

- Wielkie nadzieje wiążemy z prezes NFZ, Agnieszką Pachciarz. Wierzymy, że jeśli wspólnie ocenimy realia, szefowa Funduszu podejmie odpowiednie działania. Jesteśmy przygotowani do rozmów, dysponujemy wszystkimi niezbędnymi wyliczeniami kosztów - podsumowuje kierownik działu komunikacji społecznej IP CZD.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH