Większość z ponad 70 tys. rodziców dzieci niepełnosprawnych ma problemy finansowe. Rezygnuje z pracy, aby zająć się swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Od sześciu lat jednak dostaje świadczenie pielęgnacyjne w tym samej wysokości, tj. 420 złotych.

Waloryzacja tych świadczeń nie dotyczyła, choć w tym czasie wynagrodzenie minimalne wzrosło z 800 zł do 1276 zł. Przy tym rodziny, w których dochód na osobę przekracza 584 zł, nie dostają nic.

Przedsiębiorcy z Business Centre Club wystosowali oficjalne pismo do wicepremiera Waldemara Pawlaka i minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedan, w którym domagają się podwojenia stawki świadczenia, a więc wprowadzenia jako kwoty obowiązującej za opiekę 840 zł miesięcznie. Ponadto, postulują podniesienie progu dochodowego uprawniającego do otrzymania pomocy. Rodziny opiekujące się niepełnosprawnym potomkiem otrzymywałyby ją, jeżeli ich dochód na członka rodziny nie przekraczałby 1276 zł, czyli wynagrodzenia minimalnego.

Dr Wojciech Warski - przewodniczący konwentu BCC, wyjaśniając powody takich oczekiwań powiedział, że osoby opiekujące się dziećmi niepełnosprawnymi rezygnują z pracy nie dlatego, że nie chcą pracować, a dlatego, że poświęcają się swoim dzieciom, odciążając tym samym budżet państwa.

Zdaniem przedsiębiorców z BCC podwyżka świadczenia kosztowałaby budżet ok. 40 mln zł miesięcznie wobec ok. 280 mln złotych miesięcznie, ponoszonych ewentualnie przez placówki opiekuńcze, do których mogłyby te dzieci trafić. Średni koszt utrzymania dziecka niepełnosprawnego w takiej placówce wynosi bowiem ok. 4 tys. zł miesięcznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH