Warszawa: 654,7 mln zł na inwestycje w ochronie zdrowia do 2020 r. W planach jest m.in. budowa Szpitala Południowego oraz rozbudowa Szpitala Wolskiego. Fot. PTWP

W latach 2016 - 2020 Warszawa zamierza wydać 654,7 mln zł na inwestycje związane z ochroną zdrowia. W planach jest m.in. budowa Szpitala Południowego oraz rozbudowa Szpitala Wolskiego.

O inwestycjach podczas poniedziałkowej (29 lutego) konferencji prasowej opowiadał dyrektor biura polityki zdrowotnej stołecznego ratusza Dariusz Hajdukiewicz.

W planach miasta znalazła się budowa Szpitala Południowego za 420 mln zł. Hajdukiewicz wyraził jednak nadzieję, że koszt inwestycji będzie niższy, a dzięki środkom, które zostaną w budżecie zdrowia, będzie można zaspokoić inne potrzeby, które w międzyczasie się ujawnią.

Jak mówił dyrektor - budowa na Bródnie jest jednym z większych wyzwań dla ratusza.-Miasto wywalczyło sobie działkę, zabezpieczyło budżet, stworzyło dokładny plan (…), a tymczasem nie możemy rozpocząć budowy, ponieważ sprawa utknęła w sądzie - wyjaśnił. - W zasadzie z powodu sporu zainteresowanych wykonaniem, my nie możemy mieszkańcom dać tego, co już dawno im obiecaliśmy i naprawdę chcielibyśmy dać jak najszybciej - dodał.

Poza tym zaplanowano budowę nowej przychodni w dzielnicy Bemowo (Rejon Chrzanowa - 19,5 mln zł). - Bemowo jest młodą, rozkręcającą się dzielnicą, ale już jakby skażoną, że ma ileś lat, w związku z czym oprócz problemów pediatrycznych są problemy geriatryczne - mówił Hajdukiewicz.  - To ważne, żeby była nowa przychodnia, bo dziś funkcjonują tam trzy naprawdę duże ale już pełne, wyczerpujące wszystkie swoje możliwości przychodnie - wyjaśnił.

W ramach inwestycji wykonana będzie także modernizacja oddziałów w Szpitalu Czerniakowskim, Szpitalu Grochowskim oraz Warszawskim Szpitalu dla Dzieci (71 mln zł), rozbudowa Szpitala Wolskiego (93,6 mln zł) oraz modernizacja istniejących przychodni (4,6 mln zł).

Dyrektor przedstawił też pomysły - bo jak wyjaśnił jeszcze za wcześnie mówić plany - nowych inwestycji. Ratusz chce wybudować kolejne szpitale jednodniowe, kolejne przychodnie oraz rozbudować Szpital Bielański.

Hajdukiewicz zwrócił uwagę, że na Bielanach nie ma uzupełnienia dla tego szpitala i - jak podkreślił - on potrzebuje być rozbudowany. 

Przedstawiciel ratusza poinformował także o planach wdrożenia pilotażowych programów, które obejmą wybrane dzielnice lub ich części. Jeden z tych programów adresowany jest do osób w wieku zaawansowanym, podeszłym. Jest to program aktywizacji ruchowej - powiedział. Hajdukiewicz zaznaczył, że nie należy go mylić z rehabilitacją, chociaż - jak wyjaśnił - jego celem jest uzupełnienie oferty rehabilitacyjnej, jaką mieszkańcom zapewnia NFZ.

Drugi program ma się skupić na stomatologii i poprawieniu dzieciom dostępności do świadczeń - zdaniem Hajdukiewicza - najlepiej w szkole. Jedną z propozycji jest program, który - jak wyjaśnił - umożliwiłby przebadanie, jak rzeczywiście rodzice odnoszą się do potrzeby leczenia dzieci w szkole.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH