Warszawa: 2,5 roku oczekiwania na endoprotezę stawu kolanowego...

Polscy pacjenci najdłużej czekają na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego i zabieg leczenia zaćmy. W Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej najdłużej trwa oczekiwanie na konsultacje kardiologiczne.

Z danych NFZ wynika, że pacjent czeka średnio na świadczenia z zakresu endoprotezoplastyki od 6 miesięcy w przypadkach pilnych, do roku w przypadkach stabilnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku operacyjnego leczenia zaćmy. Z kolei w AOS pacjenci czekają najdłużej - blisko dwa miesiące - w kolejce do poradni kardiologicznej, a blisko miesiąc na wizytę u ortopedy, neurologa lub okulisty. 

Okazuje się jednak, że w Instytucie Reumatologii w Warszawie trzeba czekać przeszło 2,5 roku na endoprotezę stawu kolanowego i około 2 lat  na endoprotezę stawu biodrowego. Nieco krótsza kolejka do tych zabiegów (400 dni) jest w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jak wyjaśnia na łamach Życia Warszawy dr Piotr Dąbrowski, rzecznik prasowy WIM, na jej skrócenie nie pozwala lecznicy umowa z płatnikiem.

Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ, zwraca uwagę w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że nakłady na specjalistykę i świadczenia szpitalne rosną z roku na rok. W br. środki na leczenie specjalistyczne są o 1 mld zł większe w stosunku do tych z początku 2011 r. W 2011 r. było to około 4,5 mld zł, a w 2012 r. około 5,2 mld zł - informuje rzecznik.

Jak podkreśla nasz rozmówca, okres oczekiwania na zabiegi i porady specjalistyczne wygląda różnie w poszczególnych placówkach. - Pieniądze to nie wszystko. Wiele można uzyskać poprawiając organizację udzielania świadczeń - ocenia Troszyński.

Zdaniem płatnika, lecznice niedbale prowadzą zazwyczaj rejestry oczekujących: nie skreślają np. oczekujących mimo upłynięcia planowanego terminu świadczenia. Istotnym problemem wydaje się też sposób prowadzenia kolejek. - W przypadku zaćmy, angioplastyki oraz endoprotezoplastyk zidentyfikowaliśmy oczekujących na świadczenia (poprzez PESEL). Dzięki temu pacjenci mają informację o rzeczywistym czasie oczekiwania, a tym samym możliwość wyboru placówki, w której jest on krótszy - mówi Troszyński.
 
Jak wskazuje NFZ, w 2011 r. średni przewidywany czas oczekiwania na operacyjne leczenie zaćmy wynosił 737 dni, podczas gdy średni rzeczywisty czas oczekiwania - 314 dni. Jeden z pacjentów był wpisany sześć razy na listy oczekujących, sześciu chorych po pięć razy, cztery razy na listy wpisało się aż 88 pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH