Warmińsko-mazurskie: wojewoda wstrzymał finansowanie dla stowarzyszenia Helper wojewoda wstrzymał finansowanie dla stowarzyszenia Helper. Fot. Shutterstock

Bliscy ponad 40 podopiecznych Centrum Alzheimera zwrócili się we wtorek (2 stycznia) do władz Olsztyna o podpisanie umowy umożliwiającej jego dalsze funkcjonowanie. To jedna z dwu placówek stowarzyszenia Helper, których finansowanie wstrzymał wojewoda warmińsko-mazurski.

We wtorek do olsztyńskiego ratusza trafił list z 41 podpisami przedstawicieli rodzin i opiekunów osób, które korzystały dotychczas z zajęć w "Centrum Alzheimera - Dar Serca". W liście wyrażają oni oburzenie decyzją wojewody o wstrzymaniu od 1 stycznia finansowania tej placówki.

"Zostaliśmy w ostatniej chwili postawieni przed faktem dokonanym i praktycznie przymuszeni do oddania naszych bliskich do obcych Środowiskowych Domów Samopomocy, niebędących placówkami specjalistycznymi dla chorych dla Alzheimera" - napisali. Podkreślają, że są zadowoleni z warunków, które zapewniał "Dar Serca", dlatego zwrócili się do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza o podpisanie umowy z Helperem, żeby to miejsce nadal funkcjonowało na dotychczasowych zasadach.

Prezesem Helpera jest Tomasz Kaczmarek - były poseł oraz b. funkcjonariusz Policji i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Również on skierował we wtorek do prezydenta Olsztyna pismo, w którym zwraca się o "natychmiastowe" podpisanie umowy ze swoim stowarzyszeniem. Jak przekonuje, decyzja wojewody o zaprzestaniu finansowania placówki "nie ma podstaw prawnych".

Zgodnie z ogłoszoną w ostatni piątek decyzją wojewody Artura Chojeckiego, z początkiem roku zostały wstrzymane dotacje na funkcjonowanie dwóch placówek prowadzonych przez stowarzyszenie Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper w budynkach dzierżawionych od gmin Olsztyn i Jedwabno.

Przedstawiciele wojewody tłumaczyli tę decyzję negatywnymi wynikami kontroli finansowych, które odbyły się w 2017 r. w placówkach powierzonych przez gminy do prowadzenia Helperowi. Wcześniej obie gminy zostały wezwane przez wojewodę do wyznaczenia "wykonawcy zastępczego". Pod koniec ub. roku ogłosiły otwarte konkursy na prowadzenie placówek po 1 stycznia. Wygrał ponownie Helper.

Dlatego Urząd Wojewódzki zapowiedział, że finansowanie obu placówek zostaje wstrzymane do czasu zmiany podmiotu, które je prowadzi, lub przejęcia tego zadania bezpośrednio przez gminy. Według służb wojewody, dotychczasowi podopieczni tych domów zostaną skierowani do innych placówek świadczących tego typu specjalistyczne usługi opiekuńcze. W przypadku Olsztyna, ponad stu osobom korzystającym dotychczas z usług "Daru Serca" zapewnić ma opiekę sześć innych placówek w mieście.

Jeszcze w piątek (29 grudnia) Urząd Miasta Olsztyna ogłosił, że w związku z decyzją wojewody stowarzyszenie Helper "utraciło możliwość realizacji przedmiotowego zadania". "Zadanie to jest w całości finansowane z budżetu państwa, dlatego prezydent Olsztyna nie ma możliwości podpisania umowy na jego realizację przez wspomniane stowarzyszenie" - podało w komunikacie biuro prasowe magistratu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH