Warmińsko-mazurskie: Frombork obszarem ochrony uzdrowiskowej

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek (13 stycznia) o nadaniu Fromborkowi statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Dzięki tej decyzji miasto - po wybudowaniu zakładów leczniczych dla kuracjuszy - może stać się drugim uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozporządzenie w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej miastu Frombork i pobliskim wsiom Bogdany i Ronin. Wejdzie ono w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

- To dla nas długo wyczekiwana chwila. Zwiększa nasze szanse na stworzenie uzdrowiska, a więc na nowe miejsca pracy i poprawę życia mieszkańców - powiedziała PAP burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska.

Samorząd liczy, że powstanie uzdrowiska wykorzystującego właściwości wód mineralnych i klimatu przyczyni się do rozwoju turystyki. Frombork leży nad Zalewem Wiślanym, niedaleko przejścia granicznego Gronowo-Mamonowo. Z zabiegów uzdrowiskowych mogliby korzystać także Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego.

Według burmistrz Wrońskiej gmina już teraz stara się stworzyć odpowiednie warunki dla inwestycji uzdrowiskowych. Miasto może uzyskać status uzdrowiska dopiero po wybudowaniu zakładu leczniczego i odpowiedniej infrastruktury.

Do końca czerwca z myślą o inwestorach zostanie uzbrojone ok. 10 ha terenu w tzw. strefie A uzdrowiska. Obejmuje ona obszar, na którym mogą powstawać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, pensjonaty i inne punkty obsługi kuracjuszy. Na uzbrojenie tego terenu gmina uzyskała 4,5 mln zł dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Pierwsze plany utworzenia uzdrowiska i wykorzystania źródeł termalnych opracowano we Fromborku w latach 90. ub. wieku. W 2010 r. władze miasta utworzyły spółkę Wodociągi Fromborskie, która ma zajmować się eksploatacją wód mineralnych.

Dwa lata później gmina uzyskała świadectwo wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Potwierdziło ono, że tamtejsze wody termalne mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Są to wody chlorkowo-sodowe, wydobywane z głębokości ponad 970 m.

Mogą być stosowane do kąpieli leczniczych przy schorzeniach narządu ruchu oraz wspomagająco w inhalacjach i kuracjach pitnych.

Obecnie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać z tężni, pijalni wód i grot solnych. Starania o uzyskanie statusu uzdrowiska rozpoczęły też: Lidzbark Warmiński, Miłomłyn i Górowo Iławeckie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH