Gorąca atmosfera panująca w szpitalach Lubelszczyzny, Podkarpacia i Świętokrzyskiego udziela się lecznicom Warmińsko-Mazurskiego. Także tutaj algorytm podziału środków na leczenie pomiędzy województwa, uzależniony częściowo od średnich dochodów na gospodarstwo domowe, powoduje, że pieniędzy jest coraz mniej.

Na obowiązującym od dwóch lat algorytmie skorzystały regiony bogate, straciły biedne. Choć koszty leczenia w całym kraju są takie same, Podkarpacie dostaje na jednego ubezpieczonego 1219 zł rocznie, tymczasem średnia krajowa to 1380 zł.

– U nas jest jeszcze gorzej, bo na ubezpieczonego dostajemy około tysiąca złotych – informuje Gazetę Wyborczą Halina Sarul, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mrągowie i radna PO Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Województwo warmińsko-mazurskie, podobnie jak kujawsko-pomorskie, należą, obok lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, do najbardziej poszkodowanych przez obecny algorytm – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Karol Stpiczyński, rzecznik Porozumienia na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej.

Sytuacja szpitali na Warmii i Mazurach jest coraz trudniejsza. Na początku lipca Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował, że nie zapłaci za nadwykonania. Apelował także do dyrektorów szpitali o trzymanie się limitów świadczeń określonych w kontraktach. Oznacza to ograniczenie dostępu pacjentów do usług medycznych i wydłużenie się kolejek oczekujących.

Sytuację mogłaby rozwiązać zmiana algorytmu, która skieruje więcej środków do najbiedniejszych regionów.

– Kwestią najbardziej kontrowersyjną jest warunkowanie wielkości puli pieniędzy przypadającej na poszczególne województwo od tzw. wskaźnika dochodowego. Na szczęście to kryterium jest zapisane w rozporządzeniu. Ten element zamierzamy zastąpić innym, bardziej obiektywnym wskaźnikiem. Nowelizacja rozporządzenia powinna być gotowa jeszcze w sierpniu – obiecała niedawno minister zdrowia Ewa Kopacz.

– Jeśli zmiany nie nastąpią szybko, rozpoczniemy protest – ostrzega Marek Michniewicz, przewodniczący Związku Pracodawców Służby Zdrowia w regionie.

Kiedy rozpocznie się akcja i jaki będzie miała charakter? Tego przewodniczący nie chce wyjawić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH