Warmia i Mazury: mniej pieniędzy dla przyszpitalnych poradni Tegoroczne negocjacje kontraktów, to dla szpitali gra o dużą stawkę.

Szpitale na przyszłoroczne leczenie otrzymają tyle pieniędzy ile w 2009 r. - obiecuje NFZ. To jednak nie dotyczy przyszpitalnych poradni.

W środę (23 grudnia) odbyło się spotkanie przedstawicieli warmińsko-mazurskich szpitali z dyrekcją NFZ, które miało dać ostateczną odpowiedź o wysokość przyszłoroczne kontrakty. Fundusz miał przygotować nową propozycję, bo poprzednia, która zakładała obniżkę kontraktów nawet o 10 proc., placówki jednogłośnie odrzuciły w ubiegły poniedziałek.

Według najnowszej informacji NFZ warmińsko-mazurskie szpitale otrzymają dodatkowo 29 mln zł, co pozwoliło na spełnienie warunku, że przyszłoroczne umowy będą na poziomie z czerwca 2009 r.

– Nie został, co prawda spełniony nasz drugi warunek, czyli wzrost wartości kontraktu o inflację, czyli 5 proc., ale projekt NFZ, to z pewnością krok w dobrym kierunku – stwierdza Sławomir Ogórek, prezes Powiatowego Zespółu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.  w Ostródzie i przewodniczący związku szpitali specjalistycznych w regionie.

Plan olsztyńskiego Funduszu przewiduje podniesienie w 2010 r. do wysokości 99 proc. tegorocznego budżetu pieniędzy dla szpitali psychiatrycznych i rehabilitacyjnych, które według poprzedniego projektu miały dostać mniej pieniędzy nawet o 8 proc. Ma się to jednak odbyć kosztem przyszpitalnych poradni specjalistycznych.

Przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Popowskiego w Olsztynie działa 25 poradni, z czego aż 12, to jedyne takie placówki w regionie. Należą do nich przychodnia chorób metabolicznych, gastroenterologiczna, reumatologiczna, onkologiczna, czy kardiologiczna. NFZ zaproponował zmniejszenie poradniom budżetu o 650 tys. zł, czyli 13 proc. z 5-milionowego kontraktu na ten rok.

– Nie mogę zaakceptować takich pieniędzy, kiedy już dzisiaj kolejki sięgają kilku miesięcy stwierdza dyrektor szpitala, Krystyna Piskorz-Ogórek.

 Aleksandra Kuczko, rzecznik NFZ w Olsztynie zapowiada, że kolejne spotkanie ze szpitalami zaplanowano na przyszły wtorek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH