Warmia i Mazury: będą konkursy na leczenie szpitalne

Szpitale na Warmii i Mazurach, które nie podpisały kontraktów z NFZ na 2010 r., będą mogły wkrótce przystąpić do konkursu na leczenie szpitalne.

Podpisania całościowych aneksów na leczenie pacjentów w 2010 r. odmówiło dwanaście z 21 szpitali powiatowych z Warmii i Mazur. Sześć szpitali podpisało częściowe uzgodnienia, a sześć nie podpisało w ogóle.

Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego, jest przekonany, że powyższe szpitale przystąpią do konkursu i podpiszą umowy na świadczenia medyczne, bo to jest racją ich bytu. Szpitale bez aneksów na 2010 rok są zobowiązane do przyjmowania pacjentów do końca lutego na dotychczasowych warunkach.

Dyrektor podkreślił, że szpitalom przy podpisywaniu kontraktów na 2010 rok zaproponowano finansowanie na poziomie 30 czerwca 2010 r. W sumie była to kwota około 789 mln zł. Propozycje przyjęły wszystkie szpitale specjalistyczne i część szpitali powiatowych. Zakrzewski zapewnił, że NFZ podpisując kontrakty na 2010 rok zabezpieczył najpilniejsze potrzeby pacjentów: porody, świadczenia kardiologiczne i onkologicznych. Poinformował, że w planie 2010 roku szpitale w województwie warmińsko-mazurskim otrzymały dodatkowo 29 mln zł. 22 mln zł zostały przeznaczone na leczenie pacjentów poza granicami Warmii i Mazur.

Postawę dyrektorów szpitali, którzy nie podpisali aneksów, popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W oświadczeniu przekazanym PAP, OZZL informuje, że „z uznaniem przyjmuje stanowisko tych dyrektorów szpitali w województwach: podkarpackim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, którzy nie zdecydowali się podpisać kontraktu z NFZ na rok 2010 na warunkach, które musiałyby doprowadzić te szpitale do katastrofy finansowej”.
W ocenie OZZL na szacunek i uznanie zasłużyli nie tylko dyrektorzy lecznic, ale i wspierający ich przedstawiciele samorządów terytorialnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH