Płace lekarzy rezydentów nie mogą być niższe niż 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - zakłada poprawka zgłoszona przez wiceszefa senackiej komisji zdrowia Stanisława Karczewskiego (PiS) do nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

O poprawkę zgłoszoną przez senatora PiS postulowała Naczelna Izba Lekarska. Nie popiera jej Ministerstwo Zdrowia, które opowiada się z utrzymaniem zapisu określającego, iż płace rezydentów nie mogą być niższe niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zgodnie z nowelą uchwaloną przez Sejm, wynagrodzenie młodych lekarzy ma być uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji.

Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska podkreślała w Senacie, że zróżnicowanie wynagrodzenia ma na celu zachęcanie młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których jest obserwowane ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów.

Do specjalizacji wskazywanych przez resort zdrowia jako priorytetowe należą m.in.: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

W Polsce jest około 7 tys. lekarzy, którzy po ukończeniu studiów medycznych i odbyciu rocznego stażu uczą się wybranej specjalizacji, a ich wynagrodzenie jest finansowane z budżetu pastwa. Obecnie zarabiają oni miesięcznie 2473 zł brutto. Zdaniem młodych lekarzy, nie jest to wynagrodzenie, które pozwala na samodzielne utrzymanie się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH