Wadowice: strategia rozwoju szpitala - tajne przez poufne

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach opracował plan strategiczny na kolejne lata. Co w nim jest, nie wiadomo. Żeby do niego zajrzeć, radni będą musieli podpisywać specjalne oświadczenia, iż dane zawarte w planie strategicznym szpitala są tajemnicą przedsiębiorstwa oraz że dokument jest poufny i podlega ochronie.

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach przygotował plan strategiczny na lata 2012-2016. Ale dostęp do niego ma dyrekcja szpitala, starosta i jego bezpośredni współpracownicy. Radni też będą mogli się z nim zapoznać, ale po podpisaniu specjalnego oświadczenia. Mieszkańcy go nie poznają. Nie ma też mowy o publikowaniu raportu w mediach - poinformowały wadowice24.pl.

O istnieniu tajnego dokumentu powiadomił radnych na ostatniej sesji Rady Powiatu (28 stycznia) wiceprzewodniczący samorządu Sebastian Ramenda z Platformy Obywatelskiej. O istnieniu "tajnego planu" radni do tej pory nie mieli zielonego pojęcia.

Na ostatniej sesji dowiedział się też o nim Józef Łasak, przewodniczący Rady Powiatu w Wadowicach, którego poprosiliśmy o opinię na ten temat:

- Pismo, w którym starosta mówi o tajności strategicznego dokumentu dotyczącego szpitala posiada wiceprzewodniczący Sebastian Ramenda. To jedyny dokument na ten temat. Nie znam motywacji starosty i nie wiem, na podstawie jakich przepisów została utajniona strategia rozwoju szpitala. Uważam natomiast, że tego typu dokument powinien być jawny - powiedział przewodniczący Łasak i dodał, że do tej pory nie miał możliwości zapoznania się ze strategią rozwoju szpitala.

- Jestem wieloletnim samorządowcem, ale nie przypominam sobie podobnej sytuacji - stwierdził.

- Co kwartał radni otrzymują sprawozdanie z działalności szpitala, które przedstawia dyrektor i wtedy radni mają możliwość zadawania pytań. Nie wyobrażam sobie utajnienia obrad, gdy pytania dotyczyć będą strategii szpitala - stwierdził przewodniczący Rady Powiatu.

Poprosiliśmy również o komentarz Krzysztofa Izdebskiego, eksperta Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich - Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej.

- Wszelkie ograniczenia w dostępie do informacji publicznej powinny być traktowane jako wyjątki, bo zasadą jest przejrzystość. Dopuszczalne są ograniczenia wynikające z prawa do prywatności i ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy, ale muszą być wydane w formie decyzji z podaniem podstawy prawnej. Poza tym nie cały dokument może być objęty tajemnicą przedsiębiorcy. Muszą być jawne przynajmniej takie elementy, jak: kto i kiedy go wytworzył, nazwa dokumentu, czego dotyczy.

I dodaje: - W każdym razie to dziwna sytuacja, gdyż strategiczne plany rozwoju ZOZ przedstawiane radnym nie należą do sfery informacji publicznej. Być może utajnienie wynika z chęci ukrycia czegoś przed opinią publiczną albo z niewiedzy, że takie dokumenty należy udostępniać. Nie chcę jednak przesądzać.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH