WRDS za kompromisem ws. fuzji szpitali w Chorzowie Uchwała rady miasta najprawdopodobniej będzie uchylona z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych. Fot. archiwum

O dialog i znalezienie kompromisu ws. planowanego połączenia dwóch miejskich szpitali w Chorzowie zaapelowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS). Personel jednej z placówek opowiada się za fuzją, a drugiej - przeciw.

Sprawa wywołuje duże emocje. W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął bowiem decyzję o połączniu dwóch miejskich jednostek: Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Za fuzją opowiada się personel ZSM, a przeciw - przedstawiciele szpitala pediatrycznego.

Na początku lutego podjęto już w tej sprawie uchwałę rady miasta. Najprawdopodobniej będzie ona jednak uchylona z powodu naruszenia przepisów o konsultacjach społecznych.

Dialog "trudny i pełen emocji"
W poniedziałek sprawa trafiła na forum regionalne. Temat połączenia szpitali poruszany był podczas obrad prezydium WRDS. I choć prezydium Rady nie wydało żadnego stanowiska w tej sprawie, niewykluczone, że sprawa trafi na wtorkowe, plenarne posiedzenie WRDS.

- My, jako prezydium Rady, przede wszystkim zachęcamy do kontunuowania dialogu, żeby strony dalej ze sobą rozmawiały, żeby znalazły jakieś kompromisowe rozwiązanie. Obawy stron częściowo związane są np. z takimi kwestiami jak nazwa (połączonego - PAP) szpitala, a myślę, że są to sprawy, które można rozwiązać. Natomiast sama kwestia, czy szpitale połączyć, czy nie, jest decyzją ich właściciela, czyli miasta, i z tą decyzją trzeba się liczyć - podkreślił przewodniczący śląskiej WRDS Marek Zychla.

Przyznał też, że tego typu spotkania "są trudne i pełne emocji". - Widzę jednak, że jest dobra wola po wszystkich stronach i chciałbym, żeby doszło do jakiegoś kompromisu - podkreślił. Wniosek o włączenie tematu połączenia chorzowskich szpitali do porządku obrad prezydium został zgłoszony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka.

Dwa w jednym - żeby wejść do sieci
Pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła wskazała, że w jej ocenie, sprawa fuzji szpitali powinna zostać rozwiązana na poziomie miasta, a nie na forum regionalnym. Przypomniała też, że powołano w mieście komisję, która zajmuje się sprawą.

- Sieć szpitali nie jest naszym pomysłem, ale rządu, my chcemy się tylko do tych zmian dostosować, żeby nikt nam nie zarzucił, że zaniedbaliśmy tę kwestię i że brakuje usług dla dorosłych chorych lub musimy zwalniać ludzi. Byłoby to skrajnie nieodpowiedzialne ze strony miasta - argumentowała. Zapewniła też, że samorząd będzie kontynuował rozmowy ze stronami i dążył do kompromisu.

Za połączeniem szpitali opowiada się personel ZSM. W poniedziałek (27 lutego) rano podczas spotkania z dziennikarzami lekarze placówki przekonywali, że tylko taka decyzja zapewni pacjentom dotychczasowy poziom leczenia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH